VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Žena porodila už osmé dítě

Havlíčkův Brod - Věrnostní kartu by si v havlíčkobrodské porodnici zasloužila Zdena Pavlasová z Chotěboře. Nedávno tam totiž porodila v pořadí už svoje osmé dítě.

25.9.2008
SDÍLEJ:

Zdena Pavlasová je zřejmě zázrak přírody. Mnohočetná těhotenství snáší skvěle. Jenže pokud se rozhodne jít do práce, mnoho důvodů ke smíchu mít nebude. Foto: DENÍK/Štěpánka Saadouni

„Chtěla jsem mít velkou rodinu,“ vysvětluje jednoduše, proč se rozhodla být skoro patnáct let nepřetržitě na mateřské dovolené a z toho strávit zhruba pět let těhotenstvím, deset let kojením dětí a přebalováním zadečků svých miminek.

Jejímu nejstaršímu synovi je patnáct let a před několika dny šel poprvé do tanečních. Nejmladší syn přišel na svět nedávno. Z osmi dětí, které paní Zdena porodila, je pouze jediné děvčátko.

Dnes je Zdeně Pavlasové šestatřicet, pracovala pouze krátce v chotěbořské školní družině.

Celou rodinu živí manžel. Podobně jako paní Zdena si zařídila život její sestra, která co nevidět porodí devátého potomka. Počet dětí v tomto rodinném „klanu“ by už dávno strčil do kapsy i pověstnou Klapzubovu jedenáctku.

Splněné přání

„Mít tolik dětí bylo hlavně moje přání, naštěstí jsem našla manžela, který to chápe, podporuje mě a co víc, nestydí se doma podle potřeby udělat i ženskou práci. To je dobrý příklad do života i pro moje syny,“ pochvaluje si paní Zdena, která si prý po každém porodu říká, že už nikdy, ale nakonec jde „do toho“ znova.

„První dva porody jsem měla dost těžké. Manžel se o mě bál a říkal mi, jestli si nechci další těhotenství rozmyslet, že nechce být vdovec s početnou rodinou. Když viděl, že každý další porod je lehčí a lepší, rezignoval a prohlásil, že je to tedy moje věc. Že já především budu doma s dětmi, ať si zvážím, na co stačím,“ směje se pohledná, mladistvě vypadající tmavovláska, které evidentně těhotenství spíš svědčí.

Ovšem početná rodina znamená v současné době mnohá úskalí a starosti, především finančního rázu. Pavlasovi nejsou milionáři žijící z renty. Jak paní Zdena přiznává, manžel se doma zdržuje jen málo, většinu času tráví v práci, aby celou rodinu uživil.
Bydlí v rodinném domku, na dopravu si museli pořídit Ford Transit.

„Samozřejmě že naše finanční situace není zrovna růžová, ale nezvykli jsme si na žádný přepych. Nemůžeme například jezdit na dovolenou, protože je pro nás prvořadé postarat se o děti,“ vysvětluje mnohonásobná matka.

Otázkou je, co na to říkají právě děti, zvlášť, když se jejich vrstevníci ve škole zřejmě rádi pochlubí, co jim rodiče koupili nového a drahého.

„Když přijde dítě ze školy s tím, že je jediné, kdo ve třídě nemá mobil, snažíme se mu vysvětlit, jestli je mobilní telefon v první třídě skutečně potřeba.

Nechceme je naučit si svá přání vynucovat, ale vedeme je k tomu, aby uměly rozeznat podstatné od nepodstatného. Samozřejmě se snažíme jim splnit jejich přání, aby se necítily méněcenné,“ konstatuje paní Zdena.

Ona sama téměř od maturity zůstává jen s dětmi doma, zatím co její vrstevnice mají nejen rodinu, ale i koníčky a především práci, která je činí určitým způsobem nezávislé na partnerovi a příbuzných.

Nechybí mnohonásobné matce tyto životní zkušenosti? Nepomýšlí na to, co bude za několik let? Je připravena na to, co by se mohlo přihodit, kdyby manžel už nemohl rodinu zajistit?

Smutná realita

„Vidíte, o tom jsem zatím nikdy moc nepřemýšlela, i když manžel mi říká, že život za plotem naší zahrady není tak růžový a lidé umějí být pěkně zákeřní,“ usmívá se trochu naivně paní Zdena.

Zatím prý je ve svém světě spokojená, i když jí větší kontakt s lidmi, který by měla například v zaměstnání, občas chybí do úplného štěstí. „Zatím mi to tak vyhovuje, říkám si, že kdybych chodila do práce, rodinu bych šidila, ale to neznamená, že bych chtěla doma zůstat celý život. Pokud by to bylo nutné, vzala bych práci jakoukoliv. Raději bych se však jako bývalá družinářka chtěla vrátit do školství,“ přeje si paní Zdena.

Jenže současný trh práce to vidí jinak. Podle Martina Kouřila, vedoucího oddělení trhu práce havlíčkobrodského pracovního úřadu není přehnaný optimismus v tomto případě vůbec na místě.

„Šance, že matka s početnou rodinou bez praxe a odpovídající kvalifikace najde místo ve školství, je nepravděpodobná. Na trhu práce to bude mít velice těžké, i když platí zákon, který zaměstnavateli zakazuje jakoukoliv diskriminaci uchazečů. Pokud se taková žena chce vrátit do práce, měla by navštívit především pracovní úřad a poradit se s odborníky, kteří jí rádi pomohou,“ doporučuje vedoucí Kouřil.

Hluboko do kapsy bude i v důchodu

Jedinou výhodou je, že alespoň stát pamatuje na početné rodiny. Matce péči o potomky totiž započítává do starobního důchodu. Má to ale jistá úskalí.
„Potřebná doba pojištění pro nárok na starobní důchod není jen doba, kdy člověk pracuje a hradí si pojištění. Ze zákona existují takzvané náhradní doby pojištění, které se buď v plném nebo částečném rozsahu hodnotí pro výši důchodu. Je to například období života, kdy lidé vychovávají děti,“ vysvětluje Alena Franková, tisková pracovnice České správy sociálního zabezpečení Praha.

I když za tuto dobu neodvádí žena žádné pojistné, přesto se podle Frankové započítává do potřebných let pojištění pro důchod, a to v případě, že doba pojištění trvala alespoň jeden rok.

Bude malý důchod?

Pro výši důchodu se nezapočítává náhradní doba pojištění získaná do 18 let věku a po vzniku nároku na důchod. „Plně se započítává péče o dítě do čtyř let věku dítěte. Péče o dítě je náhradní doba, která se započítává ženám nebo mužům. Pokud například žena porodila několik dětí v krátkém časovém úseku za sebou, bude se jí započítávat do náhradních dob ale jen čas od porodu prvního dítěte do porodu posledního dítěte, u toho se započtou 4 roky péče,“ upřesňuje Franková. Neboli stát nezhodnotí mnohonásobné matce péči o každé dítě zvlášť, což by bylo dneska už víc než třicet let, ale započítá jí starost o rodinu jako celek.

A to v tomto případě činí zatím asi devatenáct let, tudíž ani v důchodu nebude mít pravděpodobně Zdena Pavlasová z Chotěboře příliš „na rozhazování.“

Autor: Štěpánka Saadouni

25.9.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

I sociální demokraté sledovali výsledky voleb společně.
18

Hodnocení voleb: Zklamání i naděje politiků

Josef Mladý

Lídr TOP 09 na Vysočině se obává ztráty demokracie

AKTUALIZOVÁNO

ONLINE: Volby skončily. ANO vítězí i na Vysočině

Vysočina - Volby do Poslanecké sněmovny ČR skončily. Vysočina už není oranžová. Zmodrala a ovládlo ji podobně jako jiné kraje hnutí ANO.

ČSSD Vysočinu neudržela, ANO slaví vítězství

Vysočina – Vysočina už není oranžová. Zmodrala a ovládlo ji podobně jako jiné kraje hnutí ANO. Hlas hnutí ANO dalo 28,63 procent vysočinských voličů. Pro ANO jde o výrazné zlepšení oproti minulým volbám v roce 2013, kdy pro tuto stranu v kraji hlasovalo 15,89 procent voličů.

Reakce ODS: Otázka je, kam bude republika směřovat

Vysočina - S potěšení sledoval v Modrém domě v Jihlavě výsledky voleb do Poslanecké sněmovny volební štáb Občanské demokratické strany.

Krajský úřad dohlížel na klidné volby

Vysočina – Pracovníci Krajského úřadu Kraje Vysočina, kteří tradičně na volby na Vysočině dohlíželi, se během hlasování nesetkali s žádným závažným problémem nebo nedostatkem.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení