V papírnictvích a hračkářstvích se shodují, že ano. „Záleží na počasí, ale jakmile trochu fouká vítr nebo se koná drakiáda, začínají zákazníci draky kupovat. Dokonce jsme prodali jednoho už v létě,“ uvádí prodavačka v papírnictví v Obchodním domě Alej, Jarmila Kadlecová.

„Pořádná nabídka teprve bude, ale již teď máme draků dost,“ říká Jaroslava Palánová, která stojí za pultem dalšího havlíčkobrodského papírnictví.
Výběr je opravdu široký, kromě klasických papírových draků lze koupit draky plastové, nylonové nebo látkové, samozřejmě s různými obrázky - Ferdou Mravencem počínaje a obrovským dravcem konče.

Cena takového draka se pohybuje mezi 50 až 70 korunami. „Největší zájem je u nás právě o draky papírové. Asi proto, že si ho mohou lidé sami složit podle návodu,“ dodává Palánová.

Rodiče vzpomenou na dětství

„Na naši drakiádu nejčastěji přicházejí rodiče s předškolními dětmi. Malí si vyhrají a dospělí zároveň zavzpomínají na léta, kdy chodili pouštět draka sami,“ uvádí Radka Bouchalová z Mateřského centra Rolnička ve Světlé nad Sázavou.

Samotné děti se nad otázkou, jestli mají doma draka, chvilku zamýšlí, jako kdyby museli přemýšlet, co to ten drak vůbec je. Až po chvíli většina z nich začne kývat hlavou, že občas draka pouštět chodí.

„Ale stejně mám radši počítač,“ ani na vteřinu neváhá osmiletý Honza. „Já si myslím, že pouštění draka je zajímavé i pro starší děti než pro předškoláky, akorát k tomu potřebují postrčit, protože samotné je to třeba ani nenapadne,“ míní Bouchalová z Rolničky, která je pořadatelem dalšího ročníku drakiády ve Světlé nad Sázavou. Na první termín 20. září nevyšlo počasí, náhradní datum pro drakiádu konanou na louce u cesty ze sídliště Na Bradle do Dolní Březinky je v sobotu 4. října.

Martina Prchalová, Martina Hromádková