Půlmiliardový majetek zkrachovalého podniku střeží od půlnoci 1. října bezpečnostní agentura SBA Expert z Rudné u Prahy. Informaci potvrdil Karel Samec, mluvčí sklářského holdingu Bohemia Crystalex Trading, jehož jsou sklárny ve Světlé součástí.

Muži z České ochranné

Přímo na místě Deník ale včera dopoledne zjistil, že sklárnu hlídá jiná bezpečnostní agentura - Česká ochranná společnost z Ostravy. U hlavního vchodu stáli tři muži tmavší pleti v černých uniformách se znakem této společnosti na rukávech. Přítomnost svých zaměstnanců ve Světlé potvrdila Deníku také ostravská centrála bezpečnostní agentury.

„Lidí z České ochranné je tady samozřejmě víc,“ sdělil Deníku zaměstnanec sklárny, který nechtěl být jmenován. „Už jim ale vezou stejnokroje firmy SBA Expert,“ dodal.

„Není obvyklé, aby si bezpečnostní agentura najímala další bezpečnostní agenturu formou subdodávky,“ vysvětlil majitel bezpečnostní agentury z Prahy, který si nepřál zveřejnit své jméno. „Vypadá to, že SBA Expert získala velkou zakázku, na kterou kapacitně nestačí, a proto si najala Českou ochrannou,“ řekl.

Generální ředitel agentury SBA Expert Oldřich Nohýnek se k uvedeným skutečnostem odmítl vyjádřit. „Obraťte se na vedení skláren,“ řekl. To ale nebylo možné, neboť ředitel Martin Fait údajně už v podniku není a insolvenční správce ještě nebyl jmenován.

„Je-li skutečnost opravdu taková, jak ji popisujete, nesvědčí to o přílišné důvěryhodnosti agentury SBA Expert,“ poznamenal dále majitel pražské bezpečnostní agentury. Podotkl, že členové ostrahy musejí mít čistý trestní rejstřík, musejí absolvovat školení bezpečnosti práce a dále interní školení SBA Expert.

„Někdo jim musí vysvětlit, jak mají postupovat v případě, když někdo vnikne do podniku, pokud někdo něco odnáší, a tak podobně. Na co mají dávat pozor, jak se v areálu pohybovat. Zastává-li někdo z nich vedoucí post, měl by mít i lustrační osvědčení. A co se týče stejnokroje, rozhodně by měli být v uniformách agentury, která má se sklárnou smlouvu. A to ještě nehovořím o předpisech souvisejících s nošením střelné zbraně, případného využívání služebního psa a tak dále,“ uvedl.

Samec: Rabování? To je nesmysl!

Zprávy o rabování a vykrádání skláren, které se v uplynulých dnech na veřejnosti také objevily, rozhodně popřel mluvčí sklářského holdingu Bohemia Crystalex Trading Karel Samec.

„K žádnému rabování ve sklárně ve Světlé nedochází, to zásadně odmítám. Předchozí bezpečnostní službu nahradila od půlnoci 1. října bezpečnostní agentura SBA Expert. Ostraha celého areálu je zajištěna dostatečně. Ostrahu si zajišťuje sklárna samotná. Je v jejím zájmu, aby insolvenční správce po svém jmenování přebíral celý výrobní areál tak, jak byl zakonzervován po omezení výroby. Společnost k tomu nemusel nikdo vybízet. Tato interpretace je zcela chybná, a nezakládá se na pravdě,“ uvedl Samec v souvislosti s informacemi, že bezpečnostní agenturu SBA Expert doporučila sklářskému holdingu skupina věřitelských bank.

Deník zjistil, že Obvodní oddělení Policie České republiky ve Světlé nad Sázavou neeviduje jediný případ ohlášené krádeže nebo jiné trestné činnosti v souvislosti se společností Sklo Bohemia. „Nemáme nic hlášeného,“ řekl službukonající policista.

Výše uvedený zaměstnanec sklárny nicméně připustil, že k drobným krádežím už ve sklárně došlo. „Rozhodně to ale nebylo nic velkého. Ztratily se spíše drobnosti,“ poznamenal.