„Já to tak špatně nevidím,“ komentuje zkušený mykolog Jiří Pejchal z Havlíčkobrodska nářky houbařů, že letošní rok je snad jeden z nejhorších. Podle jeho názoru jde pouze o momentální stav, který ale nemusí být jednoznačně považován za trvalý.

„Přes léto houby moc nebyly, hlavně ty hřibovité. Zatím nerostou ještě ani podzimní houby, ale situace se ještě může zlepšit,“ předpokládá mykolog s tím, že pravé podzimní houbové počasí na Vysočině teprve začíná a příroda může houbařům nachystat ještě příjemná překvapení.

Pravých hřibů a kozáků se návštěvníci lesů na Vysočině už letos nedočkají, ale sbírat bude možné, dokud nezačne opravdu ztuha mrznout, například václavky, babky nebo ještě panské hřiby. Důvod, proč houby nerostou, vidí návštěvníci lesů v dlouhodobě suchém počasí bez vytrvalých dešťů. Lesy jsou vyprahlé, houbám se proto nedaří.

I to je podle mykologa Jiřího Pejchala regionální záležitost, protože právě lesy na Vysočině na tom ještě nejsou tak špatně, jako například některé porosty ve středních Čechách.