Obyvatelům domů v Lidické ulici v okresním městě jde však často při třídění bez nadsázky o život. Přes tuto frekventovanou silnici vede totiž pouze jeden přechod.

„Pokud chci vynést věci do kontejneru naproti přes ulici, musím silnici přejít, což je dost nebezpečné, když tu auta a kamiony jezdí vysokou rychlostí, a stalo se zde již několik smrtelných nehod. Ptali jsme se policie, jak situaci řešit. Ti nám ale vysvětlili, že nezbývá nic jiného než sejít níže na přechod,“ stěžuje si Ludmila Tomášková, obyvatelka jednoho domu stojícího bezprostředně vedle silnice.

Silnice není města

„Hovořila jsem o problému i se starostkou Havlíčkova Brodu, která se brání tím, že silnici má na starost ředitelství silnic a dálnic,“ dodává Tomášková.
Stejnou situaci zažívají i obyvatelé protějších domů. „Do města to máme blízko, ale jak se tam bezpečně dostat?“ ptá se Marie Milichovská.
Potíže by prý vyřešil přechod s ostrůvkem. Obyvatelé se však k problému začínají stavět skepticky a přestávají věřit, že se ho v co nejbližší době dočkají.

Vadí hluk i prach

Problém s přechodem však není jediný. „Je zde také umístěna značka se zákazem zastavení, takže nemůžeme ani s autem zaparkovat u domu, a jen si z něho vyndat nákup. Opět jsme se obraceli na policii. Ta tentokrát uvedla, že v takovémto případě můžeme zákon porušovat a bude k nám shovívavá, ale nezaručuje, že se nemůže objevit policista, který nám pokutu udělí,“ svěřuje se dále Tomášková.

V neposlední řadě trápí obyvatele také hluk, prach a vůbec špatný stav vozovky, kde se za deště tvoří obrovské kaluže. „Když se silnice stavěla, bylo nám slíbeno, že se bude udržovat, ale byly to jen výmluvy. Neděje se nic. Také si podle toho budu dobře rozmýšlet, jak budu hlasovat u voleb,“ dodává závěrem Ludmila Tomášková.

Potěšeni nebudou

Jihlavské ředitelství silnic a dálnic rozsáhlou rekonstrukci silnice číslo třicet osm, o které je řeč, chystá. Projekt už je hotový. Ovšem informace, které v této souvislosti Deník zjistil, obyvatele Lidické ulice nepotěší. Padne totiž i přechod u čerpací stanice.

„Vyžádá si to nové stavebně-dopravní řešení světelné křižovatky. Místo dnešního přechodu totiž protne nový odbočovací pruh,“ vysvětlil Jan Teplan z úseku dopravy a pozemních komunikací havlíčkobrodské radnice.

Dodal, že na Lidické ulici bude zřízeno pouze místo pro přecházení, a to v lokalitě u zemědělské školy. „Přechody na Lidické nebudou. Ty původní byly zrušeny z důvodu bezpečnosti.“

Obyvatelé Lidické ulice se tak budou muset obrátit na odbor životního prostředí. Jen ten může změnit stávající stání nádob pro separovaný odpad, případně rozhodnout ve spolupráci s dalšími orgány samosprávy o zřízení stání nových.

reportéři Deníku