„I my se budeme snažit zaměstnancům skláren s hledáním zaměstnání pomoci. V případě, že nás osloví,“ říká ředitel havlíčkobrodské Hospodářské komory, Aleš Kadlec. Komora je podle něho schopna kontaktovat potenciální zaměstnavatele a zaměstnance skláren nasměrovat na personální agentury, které registrují poptávky zaměstnavatelů.

Podle Kadlece znamená pád sklárny ránu nejen pro město a zaměstnance, ale postiženy jsou i navazující malé firmy a živnostníci. „Dá se hovořit o řadě živnostníků, kteří museli buď úplně skončit nebo si začít hledat nového zaměstnavatele,“ informuje ředitel Kadlec.

Šance na práci jsou

Na druhé straně se ale podle něho rýsuje pro zaměstnance skláren šance v odvětvích, která měla doposud problémy s hledáním zaměstnanců, především ve strojírenství a stavebnictví. Zájem o zaměstnance skláren má například chotěbořská firma NATE, která se specializuje na nápojovou techniku. „Náš personalista se zúčastní čtvrtečního setkání ve Světlé společně s dalšími zástupci firem, které chtějí nabídnout sklářům práci,“ informuje ředitel firmy Petr Papoušek. Dodal, že i známá chotěbořská firma má obavy ze současného ekonomického vývoje, nicméně se nedomnívá, že by měla být nějak drasticky postižena. „Se zhoršující se ekonomickou situací klesá zájem investovat, ale to, jak se prodává nápojová technika, závisí spíš na počasí,“ konstatuje Papoušek.

Změna zaměstnání by se pro některé skláře neobešla bez nutnosti projít rekvalifikací. „Mezi skláři jsou odborníci technicky velmi zdatní a nebyl by pro ně problém rekvalifikaci zvládnout. Lze předpokládat, že o zaměstnance skláren projeví zájem kolínská automobilka, nebo nový závod v Kutné Hoře. To je samozřejmě spojené s pravidelným dojížděním, ale jiné řešení v současné době asi neexistuje,“ vysvětluje Kadlec

„V tuto chvíli potřebujeme hlavně relevantní informace,“ řekla starostka Světlé nad Sázavou Lenka Arnotová. „Sledujeme velmi pozorně postup insolvenčního řízení, stejně tak výstupy Městského soudu v Praze. Zastupitelstvo mě pověřilo získat od vlastníků sklárny informace o budoucnosti zaměstnanců. S četnými odborníky konzultujeme další možné postupy. A to i právního charakteru. Existují, ale v tuto chvíli by bylo ještě předčasné o nich hovořit,“ dodala starostka.

reportéři Deníku