O tom všem, aktuální situaci v holdingu a sklárně nevyjímaje, se zaměstnanci zkrachovalé společnosti Sklo Bohemia hovořili zástupci radnice ve Světlé nad Sázavou, havlíčkobrodského úřadu práce a odboru sociálních věcí krajského úřadu v rámci čtvrtečního mítinku v sále kina.

„Chtěli jsme oslovit všechny zaměstnance skláren, z kapacitních důvodů jsme proto přistoupili k variantě tří setkání. A to v osm, jedenáct a čtrnáct hodin,“ řekl místostarosta Světlé nad Sázavou Josef Böhm.

Přišlo jich hodně

Jeho kolega Jan Tourek odhadl, že už v průběhu prvních dvou setkání přišlo nejméně tisíc lidí. Starostka Lenka Arnotová dodala, že cílem setkání bylo předat zaměstnancům skláren maximální množství informací. „Chceme, aby lidé byli připraveni a věděli, jak se v situacích, které mohou nastat, a které mohou být velmi komplikované, nejoptimálněji zachovat.“

Součástí čtvrteční akce byla i burza práce ve vedlejším domě kultury. „Práci přijelo lidem ze sklárny nabídnout pětapadesát firem a společností. Nejen z regionu Vysočiny, ale prakticky ze všech koutů republiky,“ poznamenal ředitel havlíčkobrodského úřadu práce, Martin Kouřil.

„Je dobře, že se dnešní mítink uskutečnil. Radnici patří velký dík,“ nechal se slyšet i sklářský odborář Stanislav Vaněk. „I my apelujeme na to, aby lidi byli aktivní, získávali informace, ptali se a využívali maximálně servis, který jim město Světlá ve spolupráci s dalšími institucemi nabízí,“ dodal Vaněk.

Výplaty: 30 milionů

Dlouze se na čtvrtečním mítinku hovořilo o problematice výplat za měsíc září. Podle informací Deníku jde v souhrnu o sumu třiceti miliónů korun. „Pokud lidé nedostanou výplatu v řádném termínu, tedy 10. října, nebo zákonem dané lhůtě a soud rozhodne o úpadku společnosti, mohou své pohledávky uplatnit u insolvenčního správce. Pokud soud ale o úpadku nerozhodne, budou se muset bránit vyvoláním občansko-právního sporu,“ popsala jeden z možných scénářů Radka Fikarová, právnička brodského úřadu práce. Zaměstnancům, kteří uvažují o rozvázání pracovního poměru dohodou, doporučila, aby si do textu dohody nechali zanést klauzuli o ukončení z organizačních důvodů.

Odbory požadují zálohu pět tisíc

„Neztratí tak nárok na výplatu odstupného,“ dodala. Otázkou ale zůstává, zda zaměstnavatel na tento požadavek přistoupí. O úpadku společnosti Sklo Bohemia ve Světlé nad Sázavou ale ještě soud nerozhodl a situaci komplikuje i fakt, že společnost ještě nemá insolvenčního správce.

Odborář Stanislav Vaněk v této souvislosti uvedl, že zkrachovalé sklárny v Poděbradech již insolvenčního správce mají. „My ještě ne. Proto je situace tak nepřehledná. Více bychom měli vědět šestnáctého října. A výplaty za měsíc září nebudou, byť jsou už k dispozici výplatní pásky. Telefonicky jsem hovořil s ředitelem Vlastimilem Bažantem a řekl jsem mu na rovinu, že v září jsme pro holding pracovali a holding naše zboží odebíral a prodával. Vyzval jsem ho, aby lidem vyplatil alespoň zálohu. A to ve výši pěti tisíc korun,“ řekl Vaněk.

Stanislav Vaněk dále oznámil, že ve čtvrtek 23. října uspořádají sklářské odbory v jedenáct hodin dopoledne demonstraci před Úřadem vlády.

Naznačil také, že se v kuloárech hovoří o dvou vážných zájemcích, kteří by si chtěli areál skláren, popř. jejich část, pronajmout. „Někdejší ředitel Sklo Bohemia je v současné době v zahraničí, pracuje na projektu a údajně má v zádech silného partnera, se kterým by chtěl rozjet ve Světlé nad Sázavou alespoň dvě pece,“ řekl Stanislav Vaněk. Zdůraznil ale, že jde o neoficiální informace.