Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Nezaměstnaní absolventi: nejrychleji se uplatní řemeslník

Havlíčkobrodsko - Počet absolventů škol v evidenci úřadu práce se v uplynulých dvou letech postupně snižuje. Stále ale platí, že práci lépe hledají vyučení, než studenti, kteří po maturitě chtějí pracovat výhradně v administrativě.

14.10.2008
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Tomáš Januszek

„Jedna dcera se vyučila kosmetičkou. Práci by našla hned po škole, dokonce si mohla vybírat. Druhá dcera vystudovala ekonomickou školu, ale práci hledala rok,“ potvrzuje Jana Frubauerová z Přibyslavska.

Největší překážkou, která bránila její vystudované dceři najít práci, byl podle zaměstnavatelů hlavně nedostatek praxe.

Technika vede

„Já myslím, že absolventi počítačově zaměřených studií nebo technických oborů nemají problém v regionu Havlíčkobrodska sehnat práci. Já jsem ale absolvovala historické vědy, konkrétně archivní a spisovou službu a právě lidé s humanitním vzděláním mají problém práci sehnat,“ říká dvaadvacetiletá Martina, absolventka pardubické univerzity.

„Havlíčkův Brod je pro mě neperspektivní, většina nabídek, co jsem našla na internetu, je do Jihlavy. Brod tam skoro není. Z mého pohledu je neperspektivní hledat tady práci,“ posteskla si.

Špatná nabídka na trhu práce ji ale motivuje studovat jazyky. Zatím dostala nabídky na místo obchodního prodejce, přestože má tři roky vysoké, i nabídku dělat dozorce v dětském koutku obchodního domu.

„K nejsnadněji uplatnitelným oborům na trhu práce již tradičně patří řemeslné obory, a to jak z oblasti stavebnictví, tak i strojírenství, například stavební technik, zedník, tesař, truhlář, obkladač, obráběči kovů, zámečníci, svářeči a zatím i textilní průmysl, který potřebuje švadleny a šičky,“ říká vedoucí oddělení trhu práce havlíčkobrodského pracovního úřadu Martin Kouřil. Velkým problémem jsou obory v oblasti administrativních profesí, naopak sílí poptávka po řemeslnících.
„Tam však bohužel přetrvává nezájem ze strany jak studentů, tak i jejich rodičů,“ konstatuje vedoucí Kouřil.

Volná místa

Co se týká možností zaměstnání, má úřad práce k dispozici poměrně velkou nabídku volných míst, převážně však v dělnických profesích, případně místa pro středoškoláky a vysokoškoláky, hlavně z oblasti strojírenství, stavebnictví a elektrotechniky.

Absolventi po skončení škol již po několik let netvoří na trhu práce větší problém. Jejich počet v evidenci postupně klesá a většinou na přelomu roku jich v evidenci zůstává pouze malý počet. „V těchto případech má úřad práce možnost zaměstnavatelům přispívat na mzdu zaměstnance, pomoci uchazeči na počátku samostatné výdělečné činnosti, pomoci s výběrem rekvalifikace a jejím zaplacením,“ upřesňuje vedoucí Kouřil způsob, jakým může pracovní úřad pobídnout zaměstnavatele, aby absolventy jako budoucí zaměstnance nezavrhovali.

Co úřad práce uchazeči nabídne?
Úřad práce v Havlíčkově Brodě po zaevidování seznamuje všechny absolventy formou zhruba tříhodinové schůzky se všemi možnostmi, kterých mohou využít v době evidence na úřadu práce. Poznají práva a povinnosti uchazeče, možnosti práce v rámci EU a v zahraničí, základy z oblasti pracovně právních vztahů, možnosti aktivní politiky zaměstnanosti, dostanou nabídky individuálních akčních plánů a podobně. Ti méně úspěšní při hledání zaměstnání pak navštěvují několikadenní Job kluby, kde s nimi odborníci z úřadu práce proberou problematiku hledání zaměstnání, jak správně psát inzerát, jak zformulovat životopis. Tam se už zaměstnanci úřadu věnují uchazečům daleko intenzivněji a ke každému hledají individuální přístup.
Statistika
V srpnu 2006 byl počet absolventů 253 (tj. 9,1 % ze všech uchazečů o zaměstnání), v srpnu loňského roku byl stav 209 absolventů (tj. 9,0 % ze všech uchazečů o zaměstnání) a na konci letošního srpna bylo v evidenci 179 absolventů (tj. 8,3 % ze všech uchazečů o zaměstnání).
Zdroj: havlíčkobrodský ÚP

Autor: Štěpánka Saadouni

14.10.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
To mají za sebou fotbalisté Štoků (v modrém). Tentokrát na ně nestačil nováček z Rozsochatce, který si odvezl porážku 6:1.

Štoky deklasovaly nováčka z Rozsochatce

V čele skupiny Střed druhé ligy jsou už zase havlíčkobrodští hokejisté (v červených dresech). Tábor totiž klopýtl s Kolínem.

Bruslaři rozstříleli Medvědy a vrátili se do čela tabulky

Jak odpovídali politici ve vysočinském Deník-Busu

Vysočina - Přinášíme vám vyplněný dotazník politických špiček z Vysočiny. Takto politici odpovídali na naše otázky v Deník-Busu před volbami v pátek 13. října.

Politika je v kraji pánská jízda

Vysočina - Přehled lídrů nejsilnějších politických stran na Vysočině jednoznačně ukazuje na pánskou jízdu. Ženu mají ve svém čele pouze Zelení. Před čtyřmi lety přitom stálo v čele kandidátek v kraji hned několik žen. ANO táhla vzhůru dnešní eurokomisařka Věra Jourová, ODS vedla do parlamentu Jana Fischerová, ženy stály v čele kandidátek Zelených, Pirátů i zemanovců.

Nebezpečná silnice: Na tahu Jihlava - Havlíčkův Brod se zranilo čtrnáct lidí

Havlíčkův Brod, Jihlava - Hlavní silniční tah z Havlíčkova Brodu do Jihlavy se stal v pondělí kritickým místem. Během jediného dne tam došlo ke dvěma vážným dopravním nehodám. Zranilo se při nich 14 lidí.

Školní zahrada se změní v místo relaxace i vzdělávání

Havlíčkův Brod - „Pomáhám, protože chci", to je společné motto pro 72 hodin dobrovolných aktivit po celé ČR, které pomohou lidem, nebo přírodě v našem okolí. Již pátým rokem ji pořádá Česká rada dětí a mládeže.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení