Více o Bramborářských dnech a o novinkách, kterými se může letošní ročník pochlubit, pověděl tajemník Ústředního bramborářského svazu České republiky Josef Králíček.

Na jaké novinky se mohou účastníci Bramborářských dnů těšit?
Dnes v osm hodin ráno začíná nová soutěž, která se jmenuje O bramborovou pochoutku Vysočiny. Připravili jsme ji ve spolupráci s Obchodní akademií a hotelovou školou v Havlíčkově Brodě. Bude soutěžit osm družstev z různých hotelových škol.

Návštěvníky Havlíčkova Brodu možná překvapí Bramborové hody…
To je také novinka letošního roku. Dojednali jsme je ve spolupráci s Cechem podnikatelů v pohostinství okresu Havlíčkův Brod. V osmi havlíčkobrodských restauracích, které se k této akci přihlásily, budou ode dneška do soboty jako příloha nabízeny pouze brambory nebo výrobky z nich. Obecně v celé Evropě klesá spotřeba brambor. Snažíme se proto v rámci svých možností upozornit na význam brambor jako potraviny pro každodenní využití.

Představí se účastníkům letošních bramborářských dnů také nějaká nová odrůda?
Před kulturním domem bude přehlídka asi sto osmdesáti odrůd brambor. Pokud vím, je to tajné, ale všichni už to ví, že výzkumný ústav bramborářský připravuje další odrůdy s barevnou dužninou a nebude to dlouho trvat a můžeme se dočkat například v příštím roce odrůdy, která bude mít dužninu červenou.

Jakou očekáváte sklizeň brambor?
Letošní výsledky jsou s ohledem na klimatické podmínky regionálně rozdílné. Celkově lze hovořit o dobré úrodě.

Na bramborářských dnech se bude připomínat hned několik výročí. Která to budou?
Pro nás je tento rok velmi významný. Jednak rok 2008 vyhlásila OSN jako Mezinárodní rok brambor, potom oslavujeme sté výročí založení první bramborářské organizace v českých zemích, což byl Ústřední svaz pěstitelů zemáků v tehdejším Německém Brodě. Třetí výročí mají kolegové ve Výzkumném ústavu bramborářském, kteří si letos připomínají 85. výročí jeho založení. K těmto výročím jsme společně iniciovali i bramborářskou výstavu v Havlíčkově domě, která potrvá do 11. listopadu.

Váš svaz také vydal publikaci o bramborářství…
Tato kniha se jmenuje Sto let organizovaného českého bramborářství. Dnes bude v kulturním domě Ostrov pokřtěna a účastníci odborného semináře si ji mohou zakoupit. Ostatní zájemci ji mohou koupit za 180 korun na sekretariátu našeho svazu.

Zuzana Klementová