Alespoň tak soudí řada politologů i samotných politických představitelů. Právě dnes úderem druhé hodiny odpoledne totiž začínají krajské a ve třetině všech volebních obvodů v Česku také senátní volby.

Pokud by na Vysočině získali občanští i sociální demokraté výrazný počet mandátů v krajském zastupitelstvu, ale ani jedna strana by neměla nadpoloviční většinu, nastane vyjednávání o krajské vládní koalici.

„Jsme ochotni jednat s každým, kdo bude chtít s námi jednat a bude respektovat priority našeho volebního programu,“ řekl Jiří Běhounek, lídr ČSSD na Vysočině.

„O koalicích se diskutuje až po volbách a diskutovat jsme připraveni se všemi demokratickými stranami vyjma komunistické, která se nezřekla některých marxistických principů,“ upřesnil představy ODS o možném povolebním vyjednávání o koaličních partnerech Miloš Vystrčil, vysočinský lídr ODS a současný hejtman.

Ani jeden z obou lídrů tak nevyvrátil, že by byli ochotni jednat i o případné velké koalici mezi ODS a ČSSD.
I další strany vyčkávají, jak voliči rozdají pomyslné karty.

Jen přes pět procent

Krajské volby před čtyřmi roky dopadly nejlépe pro ODS, která obdržela od voličů téměř 29,5 procenta, druhá skončila KSČM s necelými 21 procenty odevzdaných hlasů. Na třetím místě se pak usadili lidovci s 20,5 procenta.

Až čtvrtá byla ČSSD s přibližně 13.3 procenta všech hlasů tehdy příchozích voličů. Do krajského zastupitelstva se ještě probojovalo SNK sdružení nezávislých s přibližně 7,1 procenta.

Další politické subjekty se do krajského zastupitelstva nedostaly, protože nepřekročily 5 procent odevzdaných hlasů. Volební účast v roce 2004 dosáhla na Vysočině necelých 32 procent.

Povolební vyjednávání nakonec vyústilo v krajskou vládní koalici ODS, KDU–ČSL a SNK.

Ve dvou senátních volebních obvodech na Vysočině se společně s krajskými volbami koná také první kolo senátních voleb. Senátora na šest let si tak vybírají na Pelhřimovsku a Žďársku.

Servis pro voliče
Kdy se volí: dnes v pátek od 14.00
do 22.00 a v sobotu od 8.00 do 14.00.
Kandidáti do Senátu:
Pelhřimovsko – Bernard Stanislav (ODS), Guži Zdeněk (SZ), Hamet Tomáš (PaS), Kašparů Jaroslav Maxmilián (KDU-ČSL), Paukejová Marie (SDŽ), Štěch Milan (ČSSD), Urbánek Václav (US–DEU SOS), Zedníček Jan (KSČM).
Žďársko – Brychta Jaromír (ODS), Mach Josef (KDU-ČSL), Novotný Josef (SNK ED), Slámečka Jan (KSČM), Šafránek Květoslav (SN), Tomášek Zdeněk („21“), Zvěřinová Dagmar (ČSSD).
Kdy se očkávají výsledky: podle předpokladů v sobotu nejpozději do 22. hodiny.
Kolik je volebních okrsků: na Vysočině je 1137 volebních okrsků, to znamená 1137 volebních místností.