"I přes tu smutnou událost, která se u nás stala, voliči chodí a dokonce v hojném počtu,“ konstatuje okrsková volební komise v objektu Nízkoprahového centra ve Světlé nad Sázavou. V pátek během necelých tří hodin přišla k volbám téměř pětina voličů z více než tisícovky registrovaných.

„Já budu volit komunisty. Volil jsem je vždycky a teď zvlášť,“ zdůrazňuje jeden z nich, pan Jaroslav, bývalý zaměstnanec zkrachovalých skláren Sklo Bohemia. „Hodně mých bývalých spolupracovníků asi bude volit stejně. Za komunistů sklárna šlapala. Teď máme problémy. Ti, co byli odkázaní jen na výplatu ze skláren, neměli vedlejšák, ale zato půjčky, teď jezdí od čerta k ďáblu. Dělají po nocích i ty nejhorší fušky, aby se nějak finančně zajistili,“ povzdechne si hořce.

Volební účast byla hojná i v obci Mrzkovice u Světlé nad Sázavou. Ze počtu registrovaných 136 voličů jich do sobotního dopoledne odvolilo 76. „Chodí nejen starší, ale dokonce i mladí, za dvěma voličkami jsme byli s urnou,“ informuje Miluše Kuczawská. Jestli se splní předpověď pana Jaroslava a město sklářů po volbách zčervená, to nelze podle volební komise předpovědět. „My se nikoho neptáme, jak volby dopadnou, nikdo neví,“ dozvídáme se od volební komise.

„Já volit nejdu i když jsem roznášela volební lístky. Nevím koho si mám vybrat. Všichni před volbami libují, ale nakonec každý myslí jen na sebe,“ prohlašuje slečna Věra Švecová z Přibyslavska. „Mladým se nechce a staří se nemohou dočkat,“ usmívá se sociální pracovnice Domova pro seniory Reynkova v Havlíčkově Brodě Magdalena Kufrová. K volbám se tady chystala většina obyvatel, za těmi, kteří jsou upoutáni na lůžko přišla volební komise až k posteli.

I jiní by šli rádi k volbám, kdyby to šlo. V kulturním domě Psychiatrické léčebny v Havlíčkově Brodě mohli volit obyvatelé místní čtvrti Rozkošká ale i pacienti léčebny, pokud měli trvalé bydliště v Havlíčkově Brodě a splnili i další náležitosti. „Já bych šel rád, volil bych lidovce, ale vzali mi svéprávnost,“ posteskne si jeden z pacientů Miroslav Moravec.

Především obyvatelé malých osad na Havlíčkobrodsku mají problém jak se o víkendu dostat do města. Radnice ve Ždírci nad Doubravou proto v době voleb vypravila speciální autobus, který svážel voliče z místních částí jako Benátky, Kohoutov, Stružinec a Údavy. Podle zapisovatelky volební komise v okrsku č 2 Nad Řekou Miroslavy Chybové přišla v období pátečního dopoledne a sobotního dopoledne k volbám více než polovina z registrovaných 1 177 voličů. „Účast je uspokojivá, za šesti voliči jsme vyjeli s urnou,“ informuje zapisovatelka.

Tlumočník měl těžký výběr
K volební urně se mohli dostavit i voliči, kteří mají české občanství, ale země jejich původu je úplně jiná. „Nejdřív jsem byl rozhodnutý, že půjdu, ale pak jsem názor změnil, nevěděl jsem, koho vybrat, kdo by mě oslovil,“ prozradil mongolský tlumočník Gongoržav Batbayar žijící v Havlíčkově Brodě s českou manželkou. Jak dodal, českou politickou scénu nijak zvlášť pozorně nesleduje. „Občas si jen sem tam něco přečtu o aférách českých politiků. Nad některými se bavím, nad jinými vrtím hlavou, záleží na situaci,“ konstatoval tlumočník.
Důchodci byli nedočkaví
Speciální volební místnost byla otevřena v sobotu ráno v havlíčkobrodském Domově pro seniory Reynkova. Volební komise sem přišla za tamními obyvateli s urnou. Senioři byli netrpěliví a do jídelny se sešli dobrou půlhodinu před začátkem a divili se, proč volební komise nejde. Volit krajské zastupitele jich mohlo celkem 120. „Koho jsem volila vám neprozradím, ale měla jsem těžké rozhodování, už jsem si myslela, že volební lístek hodím do urny prázdný,“ prozradila téměř stoletá Kateřina Ledvinková. Jak se pochulubila, plní svoji občanskou povinnost poctivě, ani jedny volby nevynechala.