„Pacienti se na chřipkovou vakcínu ptají pravidelně a mají zájem si ji koupit. V nabídce jí máme zatím dostatečné množství, stojí v průměru tak do dvou set korun,“ informovaly magistry v lékárně v Dolní ulici v Havlíčkově Brodě. „Zatím jsem o očkování proti chřipce neuvažoval, bývám nemocný dost málo.

Věřím spíš na pravidelné otužování v kombinaci s vitamíny. Kromě toho chodím aspoň jednou týdně cvičit do posilovny,“ prozradil na Havlíčkově náměstí Deníku student Petr Žatečka.

Některé pacienty ale žádné otužování a vitamíny před chřipkovou nákazou neochrání, protože patří do takzvaných rizikových skupin a vakcína je jejich jedinou obranou.

„Týká se to hlavně vážně nemocných pacientů s poškozenou imunitou, seniorů nad pětašedesát let. Ti si také preventivní očkování neplatí. Dostanou recept, se kterým zajdou do lékárny. Očkování pak provádím já. Ostatní pacienti, pokud mají zájem, si vakcínu koupí v lékárně za plnou cenu,“ vysvětlil obvyklý postup praktický lékař Jaroslav Pučalík z Havlíčkovy Borové.

Podle jeho zkušeností zájem o preventivní očkování proti chřipce průběžně stoupá například i mezi mladšími pacienty.