Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Tajemství mrtvé ženy rozluštěno. Její potomci vlastní zámek v Chotěboři

Bačkov - Zanícený genealog Jiří Klusáček, který má kořeny na Přibyslavsku, rozluštil záhadu náhrobního kamene v děkanském chrámu Nanebevzetí Panny Marie v Polné. Přišel na to, že Marie Zuzana Klusáková, která zemřela 18. března 1676 ve věku pouhých 32 roků, žila na zámku v Bačkově. Do kamene bylo ovšem vytesáno, že nebožka je „z Bloenstein”. Tím se ovšem badatel nenechal zmást.

6.11.2008
SDÍLEJ:

Zámeček v Bačkově má základy šest století staré tvrze. Na výsluní byl za Trčků z Lípy i Klusáků z Kostelce. Dnes patří zemědělskému družstvu a jeho dny jsou zřejmě sečteny.Foto: Ivo Havlík

V Moravském zemském archivu našel přes 330 let starý matriční záznam o skonu Klusákové – za jménem a příjmením zemřelé bylo pro změnu napsáno „z Bačzkowa”.

Zápis je ve staročeštině a stojí za přečtení pro poznání tehdejšího jazyka a stylu, především dobového psaní akcentů a spřežek: „Pán Buh Wseemohauczy od Žiwych Kmrtwym powolatj Račzil Urozenau Panj Zuzannu Klusakowau Z Bačzkowa, gsaucze Swatostmi wssemi dobrze Zaopatrzena gegižto Tělo przi Kostele farnim Odpocžiwa, Očzekawaje Radostneho a Weseleho ZMrtwych w stanj. Amen.“ Co však platilo - Klusáková z Bloenstein, nebo z Bačkova? Šlo o jednu a tutéž ženu?

„Na francouzské internetové stránce erbů jsem našel znak hodně podobný erbu paní Zuzany a na německém genealogickém serveru jméno Maria-Susanna von Bloenstein s nepřesným datem narození 1640, správně 1644, ale přesným datem úmrtí 1676,” říká Deníku Klusáček a dodává: „Znalost jména otce a matky zemřelé mně umožnila dospět k závěru, že zesnulá byla příslušnicí rakouského rodu Bloensteinů a provdala se za Jana Maxmiliána Klusáka z Kostelce, vlastníka statku Bačkov.”

Jak její manžel k zámečku v Bačkově přišel? Dvůr v roce 1429 získal Mikuláš Trčka z Lípy. Slavný rod, zapsaný zlatým písmem do dějin Světlé nad Sázavou, Lipnice a okolí, vyhynul v roce 1634 po meči vraždou Valdštejnova podmaršála Adama Erdmana Trčky.

Jako detektiv

Majetek byl zkonfiskován a Bačkov připadl staročeskému vladyckému rodu z Kostelce, v jednu chvíli konkrétně radovi komorního soudu Janu Maxmiliánovi Klusákovi. Právě proto se jeho manželka přestala psát „z Bloenstein” a začala užívat přívlastek „z Bačkova”.

Jiří Klusáček podrobné výsledky svého pátrání zveřejnil v letošním třetím vydání čtvrtletníku Polensko. Jako genealogický detektiv rozšifroval záhadný rozpor mezi náhrobním kamenem a matričním zápisem. A také zjistil, že potomci brzy zemřelé ženy dosud žijí. Jsou to Dobrzenští z Dobrzenic, současní vlastníci zámku v Chotěboři.

Ivo Havlík

6.11.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Redaktorka s kameramanem zachycují krásy Vysočiny.
3

Ruská Toulavá kamera zachycuje krásy Vysočiny

Policie ČR. Ilustrační foto.

Policisté si volební místnosti ohlídají i letos

Přišel, viděl, spasil Slavii. Brodský útočník Endál zazářil v první lize

Havlíčkův Brod – Povedený návrat. Hokejový útočník Lukáš Endál, stejně jako v loňské sezoně, pohostinsky nastoupil za Slavii Praha ve WSM lize. Hráč Havlíčkova Brodu podal v utkání skvělý výkon a především jeho zásluhou sešívaní ve šlágru kola porazili České Budějovice 2:1.

Potravinová banka potřebuje nutně dobrovolníky

Havlíčkobrodsko - Potravinová banka Vysočina hledá dobrovolníky do obchodních řetězců v Ledči nad Sázavou, Světlé nad Sázavou a Havlíčkova Brodu!

Cizinec dostal s vozidlem smyk a havaroval

Chotěboř - K dopravní nehodě došlo ve středu 18. října časně ráno před půl pátou na Chotěbořsku. Osmadvacetiletý řidič - jednalo se o cizího státního příslušníka – projížděl s osobním vozidlem Chevrolet po silnici II/345 mezi obcemi Nová Ves u Chotěboře a Chotěboří.

Softballisté Havlíčkova Brodu obhájili extraligový titul

Havlíčkův Brod – Softballisté Havlíčkova Brodu dokázali po roce opět zvítězit v naší nejvyšší soutěži a obhájit tak loňský premiérový titul.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení