„Po odchodu předchozí ředitelky loni v květnu do důchodu jsme se rozhodli vedením školy pověřit paní Hofmanovou. Jelikož byla funkce dočasná, ze zákona jsme museli vyhlásit konkurz,“ vysvětlila důvod výběrového řízení vedoucí odboru školství Jarmila Menšíková.

Do soutěže se přihlásila jak Bohumila Hofmanová, tak i její zástupkyně Jana Beránková. „Paní Beránková byla o něco lepší, podrobnosti konkurzu vám však sdělit nemohu,“ řekla Menšíková.

Pověřenou ředitelku Hofmanovou rozhodnutí města mrzí. „V prvním okamžiku jsem cítila úlevu,“ přiznává Hofmanová. „Pak jsem ale začala přemýšlet. Rok a půl vedu školu, máme dobré hospodářské výsledky, všechny kontroly dopadly nad očekávání, a najednou mi někdo řekne, že to dělám špatně?“ kroutí hlavou Hofmanová.

Neskrývá, že ji po oznámení výsledků napadlo i odejít ze školy.

Komise prý loňský rok nebrala v potaz

„Mám pocit, že mi na městě neodpustili to, jak jsem loni bojovala proti sloučení školy. Tehdy jsem se vyjádřila dost razantně, zřejmě na to nezapomněli,“ podotýká Hofmanová.

To, že by loňské události mohly sehrát roli v otázce nového ředitele, však odmítá radní Tomáš Hermann. „S tím absolutně nesouhlasím. Komise, složená z nezávislých odborníků, nebrala žádné loňské události v potaz. Myslím si dokonce, že o nich ani nevěděla,“ tvrdí radní Hermann, v jehož rezortu je právě problematika školství.

O tom, že ředitelkou se nakonec stala Jana Beránková, rozhodla podle jeho slov větší přesvědčivost o budoucích záměrech školy. Jedním dechem zdůrazňuje, že obě adeptky byly na konkurz perfektně připravené a rozhodování nebylo jednoduché.

Role si prohodí

Bohumila Hofmanová se však na spolupráci s kolegyní Beránkovou přes to všechno těší. „Je ambiciózní a zkušená. Určitě se bude snažit zavést i různé moderní trendy. Já jsem v tomto spíše klasik, mám ráda pohodu a klid. Možná i to byl jeden z důvodů, proč jsem neuspěla,“ dodává.

Jana Beránková, dosavadní zástupkyně, je na ředitelování připravená. „Jsem velmi vděčná, že si mě paní Hofmanová minulý rok vybrala jako zástupkyni. Po jejím boku jsem měla možnost hodně se naučit,“ říká. Doufá, že jí Hofmanová, se kterou si po Novém roce prohodí role, na začátku pomůže.

„Koncepci i směrování školy chci rozhodně zachovat. Mám však několik nápadů,“ prozrazuje ze svých dalších plánů učitelka, která na škole působí už sedmnáct let.

Chce rozšířit nejenom nabídku cizích jazyků, ale otevřít například nepovinný předmět finanční hospodaření.