Talentové soutěže se zúčastnilo 46 žáků z jedenácti škol. Jejich úkolem bylo v průběhu třiceti minut zvládnout co nejvíce cvičení programované výuky ZAV, jejímž autorem je Jaroslav Zaviačič z pražské internetové školy.

Díky programu ZAV se žáci a studenti učí bravurně, zcela bez zrakové kontroly, ovládat klávesnici počítače. „Základní výukový systém ZAV tvoří soubor dvanácti set cvičení. Jsou sestavena od ovládání nejfrekventovanějších písmen v českém jazyce až po ta méně častá,“ vysvětlil ředitel akademie Jiří Forman. „Studenti zvládnou uvedený počet cvičení v průběhu prvního ročníku, ti nejlepší už za dva měsíce. V dalších ročnících skládají státní zkoušky, které jim umožní profilovat se v profesním životě,“ dodal.

Koncert v podání Petra Hochmana

Klávesnicový koncert nejlépe rozehrál žák deváté třídy ZŠ Smetanova v Chotěboři Petr Hochman, který zvládl šestadevadesát cvičení. „Je vidět, že se v Chotěboři výuce psaní všemi deseti na klávesnici opravdu poctivě věnují,“ pochválil chotěbořské pedagogy Jiří Forman.

„Skvělou práci odvádějí ve výuce této dovednosti i učitelé z Lipnice nad Sázavou a ZŠ Nuselská v Havlíčkově Brodě,“ ohodnotil dále. Spokojen byl i Jaroslav Zaviačič, který sleduje talentované žáky základních a středních škol z celé republiky. „Výkon Petra Hochmana je v tuto chvíli čtvrtý nejlepší v republice,“ konstatoval Zaviačič. Dodal, že ne všichni žáci jsou k psaní na klávesnici všemi prsty stejně disponováni. „Psát se naučí každý, ale někteří potřebují více času a píle,“ poznamenal.

Talentová soutěž se v havlíčkobrodské obchodní akademii a hotelové škole konala už pošesté. Díky internetu si žáci, kteří se psaní na klávesnici věnují, mohou své výkony také porovnávat.

„ZAV zavedl do předmětů informatiky a písemné a elektronické komunikace zdravou soutěživost. Dříve neoblíbené předměty dnes naše žáky a studenty opravdu baví,“ řekl ještě ředitel školy Jiří Forman.

Součástí středeční soutěže bylo i exhibiční vystoupení mistryně světa v psaní na počítačové klávesnici Heleny Matouškové. Předvedla během jediné minuty 1 130 čistých úhozů.