„Oceňujeme celkem 23 zlatých dobrovolných dárců a 33 dárců stříbrných. Za vyšší počet odběrů krve mohou dárci získat i zlaté kříže, ale ty letos neudělujeme,“ upřesnila za pořadatele akce ředitelka oblastního spolku Českého červeného kříže z Havlíčkova Brodu Jana Žežulková.

Jen pro podrobnost, podle Žežulkové se zlatým dárcem krve stává ten, kdo absolvoval 40 odběrů, stříbrnou plaketu získá dárce za 20 odběrů. O bronzových držitelích plaket se moc nemluví, ale získat ji může každý, kdo navštíví příslušnou transfuzní stanici desetkrát za sebou.

Havlíčkobrodsko patří k regionům, kde je poměrně vysoký počet dobrovolných dárců. K dnešnímu dni jich oblastní spolek Ćeského červeného kříže eviduje 3 165, z toho je držitelů zlaté Janského plakety celkem 574.

Stále jedny a ty samé tváře

Podle ředitelky Žežulkové ale nelze pominout skutečnost, že k pravidelným odběrům krve chodí většinou stále jedni a ti samí dárci. Získat nové tváře není jenom tak. „Ale daří se to, k dnešnímu dni jich v řadách nováčků evidujeme 167,“ pochlubila se Žežulková.

Ocenění dobrovolných dárců krve se koná v Havlíčkově Brodě dvakrát ročně. Je to malý slavnostní ceremoniál. „Ještě slavnostnější bývá, pokud dobrovolným dárcům předáváme kromě plaket i zlaté kříže. První stupeň se získá za 160 odběrů, druhý stupeň za 120 odběrů a třetí stupeň má dárce, který na transfuzní stanici absolvuje odběrů osmdesát,“ doplnila Žežulková.

Držitele zlatého kříže třetího stupně má Havlíčkobrodsko tři. Letos se žádné zlaté kříže rozdávat nebudou, ale pro příští rok si pro ně přijde dobrovolných krevních dárců celkem osm.

Většina dobrovolných dárců krve navštěvuje pravidelně transfuzní oddělení havlíčkobrodské nemocnice. Odběry se tady konají pravidelně dvakrát do týdne. Zde se také krev zpracovává a jak tvrdí ředitelka Žežulková, je Havlíčkobrodsko, díky aktivitě dárců, regionem, kde nejvzácnější tekutiny není nikdy nedostatek.

Kromě Havlíčkova Brodu mohou dobrovolní dárci krve navštívit ještě další odběrná místa, která jsou v sousední Jihlavě a poněkud vzdálenější Třebíči.