V lyžařském areálu Vysoká, vzdáleném jen několik málo kilometrů od Havlíčkova Brodu, dokončují finální úpravy. „Zatím se všechno připravuje po technické stránce, provádíme opravu chaty,“ řekl Deníku správce lyžařského střediska Vysoká Zdeněk Novotný.

„Novinkou v letošním roce je moderní meteostanice. Údaje a záznamy z ní mohou návštěvníci najít na našich internetových stránkách,“ doplnil předseda občanského sdružení Lyžař Aleš Kadlec.

Po vleku stále pátrají

Na konci minulého roku ale řešili jednu nepříjemnost: zmizel tam totiž dětský vlek. Ten se dodnes nenašel a na vybudování nového chybějí finanční prostředky.

„Případ uzavřený není. Moc nadějí na nalezení ale nevkládáme. Policie jisté indicie má, ale jsou nedostatečné,“ přidal Kadlec. Jen pro připomenutí, malý vlek pro děti ukradli neznámí pachatelé loni těsně před začátkem sezony. V blízkosti sjezdovky se našly vyjeté koleje po traktoru. Jeden sloup od vleku vážil aspoň 150 kilo. Podle tehdejších teorií museli být zloději nejméně tři a akce dopředu promyšlená. Lyžařský klub krádeží vleku přišel minimálně o 150 tisíc korun.

Na technické zasněžování si sportovci na Vysoké budou zřejmě muset ještě nějakou chvíli počkat. „Zasněžovat začneme asi až v prosinci. Před dvěma lety jsme taky začali zasněžovat s první výraznější nadílkou, a pak nám to všechno roztálo,“ dodal Novotný.

V podobném duchu mluvil i Jan Odvářka z lyžařského areálu Svatá Anna u Chotěboře. „Ještě asi měsíc lyžovat nebudeme,“ podotkl. I zde nemyslí na výraznější změny. Ceny zůstávají stejné a žádné novinky, vzhledem k tíživé finanční situaci, nechystají.

Prakticky stejně jsou na tom i dva zbývající areály na Havlíčkobrodsku. V Melechově u Ledče nad Sázavou mají posekaný svah a připravenou sjezdovku.
„Už jen aby pořádně napadlo,“ potvrdil přání všech vlekařů vedoucí střediska Vincenc Šrůtka.

Na téměř šestisetmetrovém Kadlečáku u Světlé nad Sázavou dodělávají poslední úpravy před sezonou. „Všechno připravujeme na start, v tomto období probíhá například instalace odbavovacího systému,“ doplnil správce Jaroslav Kaiser. I zde jiné prvky nepřibudou a ceny budou stejné, jako v minulém roce. „Loňská sezona byla špatná, proto další vylepšení neplánujeme,“ uzavřel Kaiser.

Hlasujte o nejoblíbenější sjezdovku v okrese! Hlasovat můžete až do neděle 30. listopadu do 16 hodin.

Jiří Svoboda