Dvě z nich budou využívat policisté z obvodního oddělení a dopravního inspektorátu v Havlíčkově Brodě, zbývající vozy přijdou na jednotlivá obvodní oddělení Policie ČR ve Světlé nad Sázavou, Přibyslavi, Chotěboři, Golčově Jeníkově a Ledči nad Sázavou. „Modrošedé provedení těchto vozidel jednoznačně koresponduje s nastoupeným trendem moderního policejního desingu v celé Evropské unii,“ řekl havlíčkobrodský policejní ředitel Jaroslav Hrdina.

Nová policejní škodovka hravě překoná dvě stě kilometrů v hodině

V pondělí krátce po čtrnácté hodině představila havlíčkobrodská policie veřejnosti nová služební auta. Tři zbrusu nové vozy značky Škoda Octavia si mohli kolemjdoucí prohlédnout v dolní části Havlíčkova náměstí v Havlíčkově Brodě.

„Všechny vozy, a celkem jich na okresní ředitelství přišlo sedm, mají benzinové motory. Nejsilnější z nich má výkon sto sedmnáct kilowatt,“ popsal nové automobily vedoucí havlíčkobrodského dopravního inspektorátu David Jirák s tím, že nejvýkonnější škodovku má k dispozici právě jeho oddělení.

„Maximální rychlost tohoto vozu je dvě stě dvacet tři kilometry v hodině,“ pokračoval Jirák. „Zrychlení z nuly na sto kilometrů zvládne za osm vteřin a kombinovaná spotřeba by neměla přesáhnout osm litrů.“ Nejsilnější vůz stál čtyři sta šedesát tři tisíce korun, ty zbývající se cenově vešly pod čtyři sta tisíc.

Součástí výbavy nových policejních aut je klimatizace, šestice airbagů a také specifické policejní pomůcky. To znamená modrý maják, červený nápis stop, modrá výstražná světla zamontovaná v mřížce chladiče a v neposlední řadě i akustická siréna klasického zvuku.

Okresní policejní ředitel Jaroslav Hrdina řekl, že jde o první moderní vozidla, která havlíčkobrodská policie v rámci projektu Ministerstva vnitra ČR dostala. „Dá se předpokládat, že do konce roku dva tisíce jedenáct ještě další vozidla obdržíme,“ dodal. Poznamenal, že se mu nové barevné provedení líbí.

Policie ladí design

„Policie v celé Evropské unii přechází k šedomodrému designu. A nemění se pouze barevné provedení automobilů. V šedomodrém provedení jsou i nové policejní uniformy,“ vysvětlil.

Na otázku, jestli už v nové škodovce jel, odpověděl, že ano. „Laicky řečeno: jde o nadupaná vozidla, která velice dobře sedí na silnici.“ Dobrý pocit z jízdy měl i David Jirák. „Škodovka už dopravním policistům slouží. Nasazujeme ji na silnicích první třídy. Jejich akční rádius se ale postupem času rozšíří.“
Modernizace vozového parku, a to nejen u havlíčkobrodské policie, je více než nutná. Nejstarší vozy jsou u policie od počátku devadesátých let.