Šedesátiletý Rainiš se již ve svých deseti letech zúčastnil okresní soutěže mladých požárníků. Od roku 1972 je velitelem haberského sboru i okrsku. Má velký podíl na přestavbě nevyužívaných garáží autobusů na hasičskou zbrojnici. Výjezdová jednotka měla jeho zásluhou jako jedna z prvních bezdrátové spojení s okresní stanicí profesionálních hasičů v Havlíčkově Brodě.

O čtyři roky starší Zdeněk Novák je čtvrt století starostou Štoků a třiatřicet let starostou sboru dobrovolných hasičů v Petrovicích. Také on má lví podíl na stavbě zbrojnice ve Štokách. Oba představitelé obecních samospráv a dobrovolní hasiči si k vysokému vyznamenání našeho nejpočetnějšího občanského spolku - Sdružení hasičů Čech, Moravy a Slezska - vzájemně poblahopřáli.

„Pro vzácný titul Zasloužilý hasič si na náš hasičský zámek do Přibyslavi přijíždějí lidé různého povolání. Stává se, že toto vyznamenání převezme i starosta obce nebo města, ale aby ho najednou přijali hned dva starostové samospráv, to vůbec nepamatuji. Ukazuje to na sílu hasičského hnutí na Havlíčkobrodsku a na vysokou míru jeho propojení s radnicemi,” poznamenal ředitel celostátního centra hasičského hnutí v Přibyslavi Jiří Pátek.

Ivo Havlík