„Nyní tedy bude záležet na rozhodnutí zastupitelstva i na rozpočtové změně,“ řekla mluvčí brodské radnice Alena Doležalová.

Policistky by vůbec jako první ženy v okresním městě měly vykonávat běžnou pochůzkovou činnost, přičemž by pracovaly pouze v denní pracovní době.

Jejich úkoly budou dále směřovat do oblasti prevence, mohou přednášet ve školách, domovech důchodců či na protidrogových akcích. Zaměří se však i na medializaci městské policie jako takové a na dohled před dětskými hřišti nebo školami.

Hlídkovaly by hlavně u škol

Podobné zaměření strážnic si představuje i Stanislav Čeloud, zástupce ředitele havlíčkobrodské městské policie. „Je to v pořádku, že tady strážnice budou. Mohou dělat preventivní akce i hlídat u škol. Ti strážníci, co dosud museli být u škol, by mohli v budoucnu dohlížet na přechody pro chodce. Právě strážnice by je u škol nahradily,“ doplnil Čeloud. V nedaleké Chotěboři, kde s městskými strážnicemi mají již několikaleté zkušenosti, hodnotí jejich přínos velice kladně.

„Účast žen u městské policie vidím pozitivně,“ podotýká tamní ředitel Jiří Novotný. „Policie tím získala přívětivější tvář. Do budoucna plánujeme, že by se strážnice mohly věnovat problematice domácího násilí,“ dodal ředitel Novotný.

A co by na případné posílení městské policie strážnicemi řekli lidé? Zdena Jeníková z Havlíčkova Brodu by chtěla, aby strážnice bylo více vidět. „Určitě je dobře, když ženy u strážníků budou. Mohly by více kontrolovat a chodit v parku a u škol. Přednášky v mateřinkách nebo ve školách by mohly také dělat,“ přidala.

Miroslav Koubek se spíše obává toho, že ženy nebudou pro tuto práci dostatečně fyzicky vybaveny. „Hlavně, aby se nebály jít mezi pořádné chlapy,“ doplnil. „V Brodě se dost krade, a tak doufám, že nebudou sedět na pumpě, ale kontrolovat,“ řekl Koubek.

O nutnosti navýšit počty strážníků mluvil zase Karel Minář. „Některé kontroly by byly vhodnější, kdyby je dělaly ženy strážnice. Například u ženské kriminality je určitě lepší, když tam bude policistka,“ dokončil Minář.

Jiří Svoboda