Můžete tuto skupinu blíže charakterizovat?
V tuto chvíli mohu pouze konstatovat, že jde o erudovaný a finančně silný mezinárodní tým, který se v případě potřeby transformuje v akciovou společnost.

V případě potřeby. Co to znamená?
Založení společnosti potřebuje čas. Ale abych byl konkrétnější: naše akciová společnost vznikne v okamžiku, kdy bude jasné, že věřitelé sklárny ve Světlé přistoupí na naši nabídku a přijmou náš podnikatelský návrh. V té chvíli je seznámíme nejen s detailním finančním zajištěním celého projektu, předložíme jim i zcela konkrétní časový a výrobní harmonogram. Otevřeně říkám, že alfou a omegou transakce je zajištění odbytu našeho zboží. Jednání s některými odběrateli už začala. Musíme také vrátit značce Sklo Bohemia důvěryhodnost. Připomenu, že mnozí tradiční odběratelé na objednané sklo ze Světlé stále ještě čekají. V tuto chvíli marně.

Už víte, jak se bude nová akciová společnost jmenovat?
Vím, ale jistě pochopíte, že vám to v tuhle chvíli nemohu sdělit.

Je skupina investorů, kterou zastupujete, personálně nebo finančně napojena na sklářský holding Bohemia Crystalex Traiding?
Ne.

Insolvenční správkyně Helena Horová sdělila, že s vaší skupinou bude jednat až tehdy, bude-li na stole vaše konkrétní nabídka. Máte ji?
Všechno má svůj čas. Do konce tohoto týdne oslovíme písemnou formou zajištěné věřitele, věřitelský výbor a opětovně paní Horovou. Sdělíme jim orientační předběžnou cenovou nabídku a navrhneme postup konkrétních kroků. Věřitelé by měli podle mého názoru mít zájem především o obnovení výroby a ne o uzavření továrny a jejím postupném odprodeji po kusech. Včera jsme také oslovili soudkyni Hanuliakovou, která se kauze Sklo Bohemia u Městského soudu v Praze věnuje.

Jste ekonom a ve sklářském průmyslu jste se dlouho pohyboval. Myslíte si, že se pád skláren ve Světlé a Poděbradech dal nějakým způsobem vysledovat? Předpokládat?
Markanty tam rozhodně byly. Třeba několikamiliardový úvěr v korunách, který přinesl sklářskému holdingu nemalé kurzové riziko. Skupina vyvážela a vyváží zejména na dolarové, eurové a librové trhy. Pak bylo možné vysledovat transatlantický podtext krize. Citibank má v současné době nemalé problémy a americká administrativa ji dosud sanuje miliardami dolarů.

Máte signály, že o sklárnu ve Světlé má zájem ještě někdo jiný?
V tuto chvíli ne, ale stát se může cokoliv. Jeden z věřitelů, společnost SCA Packaging ČR, na věřitelském výboru navrhl odkup jedinou smlouvou. Otázkou zůstává, koho měli zástupci SCA na mysli. V tu dobu už o našem záměru věděli. Třeba jsme to byli právě my.

Chcete koupit celou sklárnu?
Řeknu to takto: máme zájem o výrobní jádro celého závodu a také o obchodní značku. Věříme, že byly například pece řádně odtemperovány a že bylo stávající technologické zařízení sklárny odpovídajícím způsobem zakonzervováno. Pokud věřitelé přistoupí na náš návrh a bude zajištěn odbyt, v květnu příštího roku bychom pravděpodobně začali. Postupně bychom zaměstnali již jednou avizovaných tři sta lidí. A v horizontu roku 2010 možná dalších tři sta.

Co byste chtěli vyrábět?
Půjde především o strojní výrobu skla. Tím ale nechci naznačit, že by se ruční výroba nemohla časem do Světlé v nějakém rozsahu vrátit.

Jste sklář?
Ne. Jsem původní profesí ekonom, ale ve sklářském průmyslu tady na Vysočině jsem působil po dobu dvanácti let na několika manažerských postech. V současné době jsem majitelem firmy, která se zabývá daňovým a účetním poradenstvím. V souvislosti s mojí osobou se teď hovoří také o jihlavských sklárnách, které skončily v roce 2002 v konkurzu. Působil jsem tam jako finanční ředitel. Příčinou pádu jihlavských skláren Bohemia byla nedohoda investora s bankami. K dnešnímu dni je téměř devadesát procent zaměstnanců finančně vypořádáno.

Věříte v úspěch vašeho chystaného podniku?
Věřím a garantuji ho zkušenostmi lidí, které ve skupině investorů pracují. Vnímám i fakt, že žiji a pracuji ve Světlé nad Sázavou, že zde spoustu lidí, kteří díky pádu sklárny přišli o práci, osobně znám. Chci rozhodně pomoci nejen jim, ale také městu a celému regionu Světelska. Nechci sedět jen tak s rukama v klíně.