Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Pomoc dravcům vyjde na sto milionů korun, uvolní je ČEZ

Havlíčkobrodsko - Elektrický proud zabije, v lepším případě poraní, vysoké počty dravých ptáků. Stanice ochránců přírody přebírají do péče každoročně desítky popálených dravců, které lidi pod vedením vysokého napětí najdou.

10.12.2008
SDÍLEJ:

Montážní četa energetiků opatřuje konzoly sloupů vysokého napětí plastovými kryty. Ty mají zabránit usmrcení nebo popálení dravých ptáků výbojem elektrické energie.Foto: ČEZ

„Přesný počet usmrcených nebo zraněných dravců není možné zjistit,“ řekl vedoucí havlíčkobrodského střediska Agentury ochrany přírody a krajiny Václav Hlaváč. „Vždyť po celé republice je v současné době na tři čtvrtě milionů sloupů vysokého napětí.“

Například jen pavlovská stanice ochrany fauny nedaleko Ledče nad Sázavou přijala v minulém roce více než sto sedmdesát poraněných živočichů. Mezi nimi bylo čtyřicet dravců a sov. A letos bude situace ještě horší. Za prvních devět měsíců roku totiž v Pavlově přijali už sedmačtyřicet zraněných dravých ptáků. Většinou poštolek, káňat, výrů a puštíků.

Pět tisíc upravených sloupů

Proto se Pavlovští intenzivně zapojili do programu zajišťování bezpečnosti dosedajících ptáků na sloupech vysokého napětí. „Vzhledem k tomu, že se dlouhodobě problematice ochrany dravců věnujeme, bylo pověřeno celorepublikovou koordinací vybavování sloupů vysokého napětí doplňky zajišťujícími bezpečnost dosedajících ptáků,“ poznamenal Hlaváč. „Tyto aktivity byly dříve finančně podporovány i Ministerstvem životního prostředí. Celkově bylo takto vybaveno přibližně pět tisíc sloupů. K ochraně byly používány především plastové hřebeny. Postupně se ukázalo, že zásadní nevýhodou tohoto řešení je jejich malá životnost. Z tohoto důvodu se v současné době vyvíjejí nové typy zábran, a to především nové bezpečné typy konzol sloupů vysokého napětí,“ konstatoval Václav Hlaváč.

ČEZ preferuje sloupy typu pařát

ČEZ uvolnil na úpravu starých typů sloupů vysokého napětí, kde ke styku dravců s elektřinou docházelo a dochází nejčastěji, sto milionů korun. Potvrdil to mluvčí skupiny ČEZ Martin Pavlíček.

„Od letoška až do roku 2013 uvolní ČEZ na tyto účely každoročně dvacet milionů. A to vždy do lokalit vytipovaných ochránci přírody,“ uvedl Pavlíček. Dodal, že ČEZ v současné době staré typy sloupů vedení opatřuje plastovými kryty. „Nové typy, kterým říkáme pařáty, už jsou konstruovány tak, aby znemožňovaly dravcům dosednout. Tři konzoly, které vrchol sloupu tvoří a na nichž jsou zavěšeny vodiče, mezi sebou svírají úhel pětačtyřiceti stupňů,“ vysvětlil Pavlíček a Hlaváč dodal, že u některých sloupů tohoto typu se dodatečně montují i dřevěné prvky určené k bezpečnému dosednutí dravců. Není bez zajímavosti, že právě tento typ nových sloupů zvaných pařát zkoušeli havlíčkobrodští ochránci přírody v Pavlově, kde měli maketu tohoto sloupu k dispozici.

Václav Hlaváč i Martin Pavlíček připustili, že ani typ sloupů zvaných pařát není ještě zcela dokonalý a z hlediska bezpečnosti dosedajících ptáků nejoptimálnější.

Shodli se, že dokonalá podoba sloupů je taková, kdy konzola, vhodná i pro dosednutí dravce, je vysoko nad vodiči. „Tyto typy sloupů se ale u nás prozatím nestaví,“ uzavřel Pavlíček.

Autor: Jaromír Kulhánek

10.12.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
To mají za sebou fotbalisté Štoků (v modrém). Tentokrát na ně nestačil nováček z Rozsochatce, který si odvezl porážku 6:1.

Štoky deklasovaly nováčka z Rozsochatce

V čele skupiny Střed druhé ligy jsou už zase havlíčkobrodští hokejisté (v červených dresech). Tábor totiž klopýtl s Kolínem.

Bruslaři rozstříleli Medvědy a vrátili se do čela tabulky

Jak odpovídali politici ve vysočinském Deník-Busu

Vysočina - Přinášíme vám vyplněný dotazník politických špiček z Vysočiny. Takto politici odpovídali na naše otázky v Deník-Busu před volbami v pátek 13. října.

Politika je v kraji pánská jízda

Vysočina - Přehled lídrů nejsilnějších politických stran na Vysočině jednoznačně ukazuje na pánskou jízdu. Ženu mají ve svém čele pouze Zelení. Před čtyřmi lety přitom stálo v čele kandidátek v kraji hned několik žen. ANO táhla vzhůru dnešní eurokomisařka Věra Jourová, ODS vedla do parlamentu Jana Fischerová, ženy stály v čele kandidátek Zelených, Pirátů i zemanovců.

Nebezpečná silnice: Na tahu Jihlava - Havlíčkův Brod se zranilo čtrnáct lidí

Havlíčkův Brod, Jihlava - Hlavní silniční tah z Havlíčkova Brodu do Jihlavy se stal v pondělí kritickým místem. Během jediného dne tam došlo ke dvěma vážným dopravním nehodám. Zranilo se při nich 14 lidí.

Školní zahrada se změní v místo relaxace i vzdělávání

Havlíčkův Brod - „Pomáhám, protože chci", to je společné motto pro 72 hodin dobrovolných aktivit po celé ČR, které pomohou lidem, nebo přírodě v našem okolí. Již pátým rokem ji pořádá Česká rada dětí a mládeže.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení