VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Textilka krachla, brodský Zetor už propouštěl

Přibyslav/ Havlíčkův Brod - Papillons v Přibyslavi, Zetor v Havlíčkově Brodě - první je textilní společnost, druhá strojírenská firma. Obě mají jedno společné: propustily několik zaměstnanců. U společnosti Papillons je však situace ještě tragičtější.

15.12.2008
SDÍLEJ:

Třicet let Josef Benc mistrovsky seřizoval tkací stavy a další stroje. Náhlá smrt téměř dvě století staré kapitoly textilního průmyslu v Přibyslavi strojního zámečníka bolí natolik, že se odmítl u technických „miláčků” vyfotografovat. Foto: Ivo Havlík

Po necelých pěti letech, kdy brněnská akciová společnost Papillons koupila od družstva VZOR Ždírec nad Doubravou tkalcovnu v Přibyslavi, byla dávná tradice výroby textilu v tomto městě pohřbena.

Na vině je import z Asie

Podle slov předsedkyně představenstva a ředitelky textilky Evy Najmanové důvodem ukončení výroby je rostoucí import asijské produkce.
Názor propuštěných tkadlen na ukončení výroby je však jiný.

„Vlastníci tkalcovny výrobu v Přibyslavi zavírají, aby si otevřeli obdobný provoz jinde,” posteskla si dělnice, ale nepřála si být jmenována. Sešrotování většiny strojů zatím zdržuje jen aktuálně nízká cena starého železa, která klesla z pěti korun na pouhou korunu za kilogram.

Z české textilní mapy mizí další provoz kdysi proslulého lidového družstva, které se na Havlíčkobrodsku zrodilo 25. února 1925 z iniciativy domácích tkalců v Sobíňově a hospodářskými dějinami později procházelo pod názvy Svépomoc, Drutex, Horácké tkalcovny a naposledy VZOR.

Všechny tkadleny a údržbáři techniky tedy letošní Vánoce prožijí jako nezaměstnaní, jen malá hrstka lidí obchodního úseku ještě rozprodává plný sklad zboží.

Textilka produkovala ročně 66 000 metrů tkaniny a 318 000 kusů výrobků bytového a hotelového textilu, froté osušek, ručníků, předložek, ložního prádla, županů, ale také dekorační a potahové látky.

Firma 95 procent produkce dodávala na český trh, především skupině obchodních domů Prior, roční tržby byly kolem 25 milionů korun. Jen pět procent zboží bylo exportováno na Slovensko a do Rakouska.

Papillons se v reklamě prezentoval jako „pokračovatel kvality a tradice družstva VZOR”. Zašlou slávu bude v Přibyslavi připomínat už jen název ulice - U Barevny.

Bojíme se nejistoty, zaznívají hlasy

Blízké budoucnosti se obávají i zaměstnanci havlíčkobrodského Zetoru. „Jistěže máme strach. Já jsem slyšel, že propustili něco kolem dvaceti lidí. Prý to byli zaměstnanci, kteří měli zkušební dobu nebo práci na dobu určitou, a důchodci,“ prozradil zaměstnanec Zetoru, který nechtěl být jmenován. Ten zároveň připomněl, že společnost v minulosti již jednou krizí prošla, ale firma ji překonala tím, že přešla na mimotraktorovou výrobu. Pan František, kterému zbývá jen několik roků do důchodu, má také obavy z nejisté budoucnosti.

„Tady jsou většinou zaměstnaní lidé ve starším věku, takže nevím, kde by sehnali jinou práci. My tady pořádně nic nevíme, co se bude dít dál. Té nejistoty se bojíme,“ doplnil zaměstnanec firmy.

Zároveň Deníku řekl, že od 15. prosince do 19. ledna zastaví strojírenský podnik výrobu. Pochybnosti o velkém propouštění vyvrátil ředitel havlíčkobrodského Zetoru Vladimír Sako. „Žádné masivní propouštění opravdu nehrozí, závod jede standardním režimem. Protože v prosinci a v lednu máme nasmlouvány nižší zakázky, tak od patnáctého prosince budou mít zaměstnanci celozávodní dovolenou,“ doplnil Sako.

Ředitel zároveň přiznal, že nějací pracovníci skutečně odešli. „Ano, odešli zaměstnanci, kteří měli pracovní poměr na dohodu. Byla to asi desítka lidí. Celkem zaměstnáváme sto padesát osob,“ připojil. Sako vzápětí řekl, že společnost Zetor plánuje výrobu v třísměnném provozu, přičemž využije i nově pořízené CNC technologie.

Havlíčkobrodský Pleas, který je největším výrobcem denního a nočního prádla v České republice, žádné propouštění neplánuje. „V této chvíli nechystáme žádný nábor ani snižování počtu zaměstnanců,“ řekl člen představenstva společnosti Pleas Petr Nobst. Ten zároveň dodal, že Pleas musel v tomto roce ukončit výrobu v pěti závodech. O práci tak přišli lidé z Boskovic, Milevska, Luk nad Jihlavou, Chotěboře a Čáslavi.

Josef Benc je poslední, kdo v továrně zhasne

Přibyslav - Skříňka s evidenčními štítky pracovní doby vedle píchacích hodin v přibyslavské tkalcovně Papillons, což v překladu dává vzletnou naději - motýlci, zeje prázdnotou.

Posledním dělníkem z původních osmačtyřiceti, o něhož tady ještě na konci týdne stáli, byl šestapadesátiletý Josef Benc. Seřizovači tkalcovských stavů není do řeči a že by se nechal vyfotografovat, to ani náhodou.

Neobvyklé ticho nechce vnímat, zdá se mu, že ohluchl, vždyť halasnou kakofonii člunků poslouchal osm hodin denně a stavy seřizoval mistrovsky i podle sluchu - jako ladič pian rozladěný klavír. A najednou tady slyší špendlík spadnout.

Ještě párkrát projde branou a před Vánocemi bude posledním, kdo v pustých výrobních halách zhasne. Bude mu úzko, sevře se mu srdce. Do práce chodil z přibyslavského náměstí pěšky plných třicet let.

Rodák z Oudoleně si zámečnické řemeslo osvojil v učilišti Chotěbořských strojíren, a když se přiženil do Přibyslavi, zakotvil v Textilním lidovém družstvu VZROR.

Poznal i jeho další provozovny - v Sobíňově, Novém Ransku, Benátkách, Rohozné, Ždírci nad Doubravou. Také nad nimi hvězdy zapadly. Už ani nemá do čeho píchnout, stroje připravil k demontáži, všude uklidil a vyprazdňuje svoji skříňku.

Do tašky si dává firemní brožuru z roku 1985. Zní mu to jako ironie, co je v ní napsáno: „Pozitivní výsledky, kterých kolektiv textilního lidového družstva VZOR Ždírec nad Doubravou za dobu 60 let své existence dosáhl, zavazují k úspěšnému splnění všech úkolů posledního roku 7. pětiletky a k dokonalé přípravě pro období 8. pětiletého plánu.”

Jistota minulosti je na otevřených trzích pryč. Levný asijský textil dobyl české obchody a získal si české zákazníky. „Mám do důchodu šest let a osm měsíců. Po dlouhém hledání se mi podařilo najít práci údržbáře sýrařských strojů v hesovské mlékárně, ale co bude dál, kdo to dnes ví,” neskrývá své životní zklamání muž, jehož předsedkyně představenstva akciové společnosti Papillons a ředitelka končící přibyslavské tkalcovny Eva Najmanová hodnotí jako naprosto spolehlivého pracanta.

Ivo Havlík, Jiří Svoboda

15.12.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Josef Mladý

Lídr TOP 09 na Vysočině se obává ztráty demokracie

Volby na Vysočině.
AKTUALIZUJEME
46

ONLINE: Volby skončily. ANO vítězí i na Vysočině

Reakce ODS: Otázka je, kam bude republika směřovat

Vysočina - S potěšení sledoval v Modrém domě v Jihlavě výsledky voleb do Poslanecké sněmovny volební štáb Občanské demokratické strany.

Volby 2017 mají na Brodsku jasného vítěze: Hnutí ANO

Havlíčkobrodsko – S úderem druhé hodiny se uzavřely volební místnosti a začalo sčítání hlasů. Už první průběžné výsledky ukázaly, že volební účast překročila na Havlíčkobrodsku dalece 64 procent a jasným vítězem voleb se stalo ve většině případů hnutí ANO před ODS a KSČM. Výrazný úspěch zaznamenali Piráti i SPD Tomia Okamury a KDÚ-ČSL.

Krajský úřad dohlížel na klidné volby

Vysočina – Pracovníci Krajského úřadu Kraje Vysočina, kteří tradičně na volby na Vysočině dohlíželi, se během hlasování nesetkali s žádným závažným problémem nebo nedostatkem.

Přibyslav: Voliči jsou vzorní

Přibyslav – Ve třech volebních okrscích se volilo v Přibyslavi. Do budovy radnice přicházeli jak obyvatelé města, tak i voliči ze všech místních částí. V každém okrsku bylo zapsaných přes tisíc voličů, účast už v pátek překročila 40 procent.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení