Ty letošní Vánoce budu trávit stejně jako minulé. Doma, ve společnosti pejska, při umělém stromečku ,pod který sám sobě a jemu něco snad i nadělím. Oba si dáme rybí polévku, kterou sám už léta vařím, kapra, salát, vše vlastní výroby. Cukroví mám rád, ale nepeču. Mám však několik přátel, kteří mne jím podarují,“ prozrazuje Švihlík, který se rozhodl na herecký důchod žít na Vysočině, v Jitkově na Chotěbořsku.

Loni prý dokonce dostal krabici cukroví od jedné kuchařky z restaurace, která si přála, aby jí podepsal fotografii z „četnického“ seriálu.

Svátky bohaté jinak

„V mém věku už bylo těch Vánoc tolik a všechny vlastně krásné, že si ani ty nejhezčí nevybavím. Možná ty první dětské, kdy jsme s maminkou ve formičkách na sněhu nechávali vychladit čokoládové figurky na stromeček. Ta čokoláda měla úplně jinou chuť než ta pozdější kupovaná,“ vzpomíná František Švihlík s dojetím.

Nebyly to Vánoce jako ty dnešní, bohaté na dárky, ovoce a jiné dobroty. Ale bylo po válce a všichni byli rádi, že se shledali, měli se rádi a vypadali tak šťastni, než přišel Únor 1948.

„Silvestra nikdy moc neslavím. Tedy myslím, co se alkoholu týče. Mám jedno heslo. Když piji celý rok, proč pít i na Silvestra , kdy pijí všichni. Nějakou skleničku šampaňského vypiji a většinou jen v úzkém kruhu přátel,“ prozrazuje herec.

Dříve slavíval v divadelním klubu po silvestrovském představení. K jeho krásným vánočním vzpomínkám patří i natáčení Vánoc v seriálu Četnické humoresky, které bylo krásné až dojemné.

Už samotná příprava. Přinesení stromečku, jeho zdobení, příprava štědrovečerní tabule. Všechno to vonělo, jako v každé domácnosti, smaženým kaprem a cukrovím.

„Vlastně jsem poprvé zažil štědrovečerní večeři v přítomnosti tolika lidí. Nemluvím jen o hercích. Celý štáb byl nějak slavnostně naladěn. Natáčení probíhalo v klidu a pohodě. Všichni se na sebe usmívali,“ vypráví Švihlík a dodává s dojetím: „A když večer vyvrcholil příchodem Arazímovy dcery, myslím, že bylo málo těch, stejně jako později u obrazovek, co by neměli vlahé oči dojetím. Možná i tyto Vánoce byly pro mne ty nejkrásnější.“