Přestože už i denní teploty klesají pod nulu a sněhová děla jedou na sto procent, tak si lyžaři budou muset na sportování počkat nejdříve do pátku či soboty.

Ve středisku Vysoká u Havlíčkova Brodu spoléhají na využití maximální kapacity svých tyčových sněžných děl. Přesto však tato zařízení pro čtyři sta dvaceti metrovou sjezdovku nestačí.

„Stále zasněžujeme. Musíme zasněžit i stopu pod vlekem, ještě několik dnů to potrvá. Máme málo techniky. Naším přáním je rozjet vleky o tomto víkendu,“ přiznal bez obalu správce lyžařského areálu Vysoká Zdeněk Novotný.

Svatá Anna zatím  mimo provoz

V podobném duchu hovoří i Jaroslav Kaiser z lyžařského klubu na Kadlečáku u Světlé nad Sázavou. „Zatím se u nás nelyžuje, ale už jsme začali se zasněžováním. Pokud vydrží počasí, tak za tři dny se bude lyžovat,“ upřesnil Kaiser.

Naopak ve Svaté Anně u Chotěboře se vlek nerozjede. Slabá technická vybavenost a finanční nouze v kombinaci s mizivou sněhovou nadílkou nedovolí, aby se ski areál mohl rozjet.

Provozovatelé tak na kopci ležícím více než pět set metrů nad mořem musí doufat v lepší povětrnostní podmínky. „Svatá Anna je mimo provoz. Jedině dostatek přírodního sněhu by nám mohl pomoci,“ řekl správce areálu Jan Odvářka.

Ten zároveň dodal, že lyžařské středisko nemá prostředky na roztáhnutí sněhu pod vlek. „My ten technický sníh můžeme rozstříkat na kopec, ale už nikdo ho nenahrne dál. Chybí tady sněžná rolba,“ smutně dokončil Odvářka.

Na skoro třísetmetrové sjezdovce na Melechově u Ledče nad Sázavou nedisponují žádným sněžným dělem pro výrobu umělého sněhu. I tady se proto budou muset modlit a s nadějí čekat, že už brzo napadne čerstvý přírodní sníh.

Jiří Svoboda