Do třetice, snad všeho dobrého, přeje si starosta Libice Václav Venhauer. Když před ním zmíníte dotace z Evropské unie, jen se hořce usměje. Už od 90. let minulého století se v Libici hovoří o stavbě čistírny odpadních vod.
V roce 2006 se radnice rozhodla požádat státní úředníky o dotaci z evropských peněz, aby mohla stavbu ČOV, která by přišla na více než 22 milionů korun, uskutečnit. „Všechny potřebné projekty jsme nechali vypracovat. I při posuzování naší žádosti jsme dostali vysoký počet bodů, ale nakonec jsme obdrželi vyrozumění, že typ čistírny, který jsme si vybrali, se úředníkům Státního fondu životního prostředí nelíbí,“ říká starosta Venhauer s tím, že Libice chtěla čistírnu hlavně na přírodní bázi, ale státní úředníci dávají zřejmě přednost čistírnám ryze mechanickým.
Vypracované projekty přitom přišly radnici na téměř milion korun. Libice si mohla podat proti rozhodnutí úředníků odvolání, ale rozhodla se jít jinou cestou.
„Nechali jsme si vypracovat nezávislý posudek, ten ale s typem naší čistírny souhlasil, a tak podali novou žádost. Tentokrát nám úředníci doporučili přehodnotit naše finanční zdroje. Původně jsme chtěli do stavby investovat 2,5 milionů korun z našeho a stočné pro domácnosti účtovat ve výši šesti korun,“ vypočítává starosta Venhauer.
Bez lobby to nepůjde
Po přehodnocení zdrojů se Libice rozhodla zvýšit stočné domácnostem na 15 korun a zvýšit svoji spoluúčast na stavbě ČOV. „Na účtu máme asi tři miliony korun, uvažujeme ,jestli podat žádost znovu, do třetice. V prosinci se sejde komise státních úředníků znovu. Velké šance na úspěch si nedáváme.
Je to začarovaný kruh. Mně je dneska už jasné, že bez vlivného přímluvce, speciální firmy nebo lobbisty, jak se jim dnes říká, se neobejdeme,“ posteskne si starosta. Zatím Libice nad Doubravou jen stále investuje peníze do různých projektů, posudků a žádostí, které nepřinášejí efekt.
Městečko má zatím platné povolení do roku 2010 vypouštět odpadní vody postaru, ale co bude dál, zastupitelé zatím nevědí.
„Nejsme jediná radnice, která si láme hlavu s tím, jak splnit podmínky a získat včas peníze na stavbu ČOV. Když slyším ve sdělovacích prostředcích upoutávku, jak snadné je získat evropské peníze, musím se smát,“ konstatuje Venhauer.