„Pořízení kamery je určitě dobrý nápad, pokud se však na záznamy někdo dívá a je schopný je i vyhodnotit. Jinak jsou to zbytečně vyhozené peníze,“ nebere si servítky Hana Šimánková, maminka malého Jakoubka, který po únosu z parku přišel rukou chladnokrevného vraha o život.

Šimánková tak narážela na skutečnost, že i když byl její syn s vrahem na kameře zaznamenán, nikdo se na záznam těsně po zmizení školáka nepodíval, resp. nedokázal jej správně interpretovat. „Záznamy se kontrolovaly až poté, co tu zrůdu policisté dopadli a až od ní se dozvěděli, kudy vlastně šel,“ poukazuje.

Podle jejího názoru je dětské hřiště v parku absolutně nekontrolované, navíc na něj není vidět ani z okolních budov. „Dějí se tam různé věci. Sama jsem několikrát byla svědkem toho, jak se tam podivná individua buď obnažovala nebo jednoduše děti pozorovala,“ prozrazuje své nepříjemné zkušenosti.

Pomohl rozhovor

V loňském roce po tragédii absolvovala Hana Šimánková společně s bývalým manželem Hynkem Blaško rozhovor na radnici právě ohledně bezpečnosti ve městě. V něm padl i návrh na zakoupení další kamery.

To potvrdila i starostka Jana Fischerová: „Zakoupení další kamery souvisí s nešťastnou událostí, která se stala loni v létě.“ Zároveň nepopřela, že se kolem pořízení kamery rozhořela v městské radě diskuze.

„Na jedné straně padl argument, že kamera sleduje volný pohyb občanů, na druhé straně ale převážil názor, co všechno se ve městě v současnosti děje.“

Celková částka, kterou lze získat z kraje, činí 350 tisíc korun. Zbytek, přibližně 80 tisíc, je připraven v rozpočtu města. Kamery v současnosti hlídají nejenom centrum Havlíčkova Brodu, ale také výjezdy z města.

Ředitel policie: Kamera v parku bude přínosem

Havlíčkův Brod - Ředitel Městské policie v Havlíčkově Brodě Jan Pavlík věří, že návrh na pořízení kamery z grantového programu u zastupitelstva projde. „Předkládali jsme ho v dobré víře,“ říká.

V pořadí jedenáctá kamera by měla být nainstalovaná na spodní hraně bývalé školy Rubešova a bude sledovat pohyb v ulici Na Valech i dětské hřiště v parku Budoucnost a další přilehlá prostranství. „Právě v těchto místech se totiž pohybuje největší počet dětí,“ zdůvodňuje ředitel Pavlík.

Úvaha o další kameře vyplynula i z nešťastných událostí, které se staly loni v květnu. Právě z dětského hřiště v parku unesl pedofil malého Jakuba, následně s ním šel i po už zmiňované ulici Na Valech.

Případ ještě stále není u konce, přesto však, vyplynulo pro městskou policii nějaké poučení? Například v tom, jak nejlépe kamery ve městě využít?

„Podle mého názoru je těžké v situaci, když nevíte, jak podezřelá osoba vypadá, někoho na kameře jednoznačně identifikovat,“ vysvětluje ředitel Pavlík. „To bychom mohli obvinit každého čtvrtého tatínka, který se vede za ruku se svým synem,“ tvrdí.

Podle jeho slov je však pořízení další kamery jednoznačným přínosem. „Pokud je indicie, dohledat se dá všechno,“ dodává .

Pomůže pevná kamera, která by měla být instalována na bývalé ZŠ Rubešova? Co si myslíte vy? Napište svůj názor do diskuze pod článkem a hlasujte v anketě.