Čekárny jejich ambulancí v současné době obrazně řečeno praskají ve švech. Asi nehorší situace je na Havlíčkobrodsku, kde přišly tisíce lidí o práci, a to nejen ve světelských sklárnách.

„Nárůst klientů je opravdu značný. Mezitím, co s vámi hovořím, tak mám plnou čekárnu lidí, kteří chtějí radu a pomoc, jak zvládat to, že přišli o práci,“ řekla Deníku ambulantní psychiatrička z Havlíčkova Brodu Markéta Zemanová.

Někteří lidé ale mají problém překonat stud a k psychologovi jít. „Je důležité, aby si lidé měli s kým o svých problémech promluvit. Pokud jde o vážnější psychické stavy, lze předepsat i léky. Je sice pravda, že se tím jejich nezaměstnanost nevyřeší, ale aspoň se jim uleví od duševního napětí,“ podotkla Zemanová.

Podrážděnost

Psychické problémy se začnou projevovat tím, že jsou lidé podráždění, vzteklí, pociťují tíseň nebo trpí nespavostí. Hádky v rodinách pak mají vliv i na chování dětí.

„Jsou to velice citlivé věci. Ale mohu potvrdit, že v mé ordinaci děti mluví o tom, že jejich rodiče přišli o práci, a jaké to má dopady, protože to často zasáhne celý rodinný systém,“ vysvětlila dětská psycholožka z Havlíčkova Brodu Hana Veselá.

V těchto dnech je na Vysočině bezmála 18 tisíc lidí, kteří přes úřad práce hledají zaměstnání. Volných míst je přitom v kraji oficiálně evidováno asi jen dva a půl tisíce.

„Když krachly sklárny, tak jsem měl asi štěstí, protože jsem utrpěl úraz a jsem na neschopence. Podařilo se mi ale sehnat novou práci, takže až se uzdravím, mohu nastoupit,“ svěřil se Marek Hubený ze Světlé nad Sázavou.

Každý ale takové štěstí nemá. Podle klinické psycholožky Petry Píšové ze Žďáru nad Sázavou je hodně lidí, kteří situaci řeší pracovní neschopností a teprve potom se možná odhodlají jít k psychologovi.

Jihlavský psychiatr Miroslav Skačáni Deníku řekl, že nezaměstnanost je v poslední době jeden z nejvážnější problémů, kvůli kterému lidé vyhledávají jeho pomoc: „V průměru je to tak jeden člověk denně, což považuji za hrozivou situaci.“

Podle lékaře jsou to většinou lidé, kteří přišli o práci v nějaké velké firmě. Mezi jeho klienty patří i šedesátiletý inženýr, který pracoval dlouhá léta v jedné firmě v jihlavském okrese. Protože firma přistoupila ke snižování stavů, byl zrušen jeho odbor.

„Měl dobře placené místo. Proto si mohl dovolit hypotéky a půjčky. Novou práci ale nemohl sehnat. Byl dokonce ochotný vzít místo hlídače, ale řekli mu, že už je na to moc starý. Cítil se trapně a méněcenný,“ popisal příběh klienta Skačáni.

U muže se začaly prohlubovat psychické problémy, které gradovaly po rodinných konfliktech, kdy mu manželka začala vyčítat, že se nedokáže postarat a je neschopný.

„Chtěl hledat útěchu v alkoholu a přemýšlel i o sebevraždě. Je dobře, že se odhodlal ke mně přijít,“ podotkl Skačáni.