Diskuze kolem toho však trvala asi hodinu a čtvrt. Vyvstaly některé nejasnosti, na které upozornila opozice. Politici z ODS a KDU-ČSL se například sociálních demokratů ve vedení kraje Vysočina ptali, jak bude řešeno odpuštění poplatků u lékařů, kteří ordinují někdy v nemocnicích a někdy na poliklinikách.

Spousta otázek

„Odpouštění poplatků se týká pouze krajských zdravotnických zařízení, na poliklinkách k žádným změnám oproti současnosti samozřejmě nedojde,“ reagoval náměstek hejtmana Vladimír Novotný (ČSSD). Politici v opozici se ptali třeba také na to, jak se bude postupovat v případech, kdy přijde někdo do lékárny s recepty pro pět různých osob.

„O těchto záležitostech víme. Jde o technikálie,“ poznamenal náměstek hejtmana Vladimír Novotný (ČSSD). V případě zmíněných pěti receptů pro jiné léčené osoby, bude odpuštění poplatku v lékárně komplikovat nutnost mít s sebou plnou moc - jakési zmocnění k převzetí daru.

„Je schválený zákon o regulačních poplatcích ve zdravotnictví. Nepamatuji si, že by se některá strana snažila zákon obcházet. Je to navádění občanů, jak se poplatky dají obejít,“ prohlásil Miloslav Popelka, zastupitel za ODS.

„I pokuty od policie by se pak daly vracet formou darů. Bylo by solidní, aby rada kraje zákony ctila. A nepodporovala nekalé podnikání. Jak k tomu přijde lékárna a lékař, který nesedí v krajské nemocnici,“ doplnil Popelka.

Hejtman Jiří Běhounek (ČSSD) nesouhlasil. „Chceme, aby se o poplatcích diskutovalo,“ řekl. „Jsou lidé, kteří berou šest osm léků. Ti se pak snadno dostanou na úhradu 800 až 1000 korun. I o tom chceme vést diskuzi,“ dodal hejtman, sám lékař. Další politik v sále, bývalý náměstek hejtmana Václav Kodet (KDU–ČSL), se podivil nad tím, že nezůstane zachován alespoň poplatek za pobyt v nemocnici, což je 60 korun denně.

„Problém vidíme v tom, že šedesátikorunový poplatek byl ministerstvem nastaven jako nekonečný. Když někdo leží v nemocnici třeba dva roky, platí ho dva roky. Proto hlavně vyvíjíme tlak směrem k vládě, aby se poplatky ve zdravotnictví zabývala na celostátní úrovni,“ poznamenal Novotný. Ke zrušení platby poplatků v krajských nemocnicích přistupuje kraj podle hejtmana zejména proto, že není možná dohoda o rušení třicetikorunových a dalších plateb na celorepublikové úrovni. Zatímco v krajích vládne ČSSD, ve vládě České republiky jsou zástupci ODS, lidovců a Strany zelených.

„Bojím se toho, že od 1. února nebude záležitost organizačně zvládnuta. Mrzelo by mě, kdyby to tak bylo,“ poznamenal bývalý hejtman Miloš Vystrčil.
Škrty nebudou

„Přijdeme v krajském rozpočtu asi o 75 milionů korun ročně. Ty jsme nemuseli použít jen ve zdravotnictví. Hodily by se třeba na pobídky, které budou potřeba v době hospodářské krize,“ uvedl Vystrčil. V krajském rozpočtu se ale s úhradou poplatků počítá a další škrty by neměly nastat. „Pokud jde o kompenzaci regulačních poplatků pro pacienty v krajských nemocnicích kraje Vysočina, pak není vázána na žádná omezení v rozpočtu kraje Vysočina. S částkou 80 milionů korun na kompenzaci regulačních poplatků již počítal schvalovaný rozpočet,“ sdělila na závěr Deníku mluvčí kraje Jitka Svatošová.
Ohledně systému rušení poplatků má být v médiích i v nemocnicích ještě vedena krajská informační kampaň.