„Kamera totiž zaznamenala jejich pohyb a díky tomu se podařilo pachatele identifikovat,“ poznamenala starostka města Jana Fischerová. I proto je podle radních opodstatněná žádost o dotaci na další, v pořadí už jedenáctou kameru. „Pokud se nám v programu Prevence kriminality podaří uspět, kameru bychom instalovali zřejmě někdy v srpnu nebo v září,“ informovala dále starostka Fischerová.

Kamera by měla dohlížet především na dětské hřiště v parku Budoucnost, na ulici Na Valech a přilehlé okolí, kde se předpokládá největší pohyb dětí.
Podle statistiky městského úřadu se na základě záznamů z kamery v uplynulém roce řešilo 149 událostí. Za pomoci kamer například zadrželi tři hledané osoby, bylo prokázáno 11 trestných činů, v osmi případech policisté využili záznam k dokumentaci rvaček. „Kromě toho máme prokazatelně méně případů krádeží aut,“ dodala starostka Fischerová.

Městský kamerový systém by uvítalo i město Chotěboř a Ždírec nad Doubravou. Chotěbořská městská policie však už třikrát o kamery žádala, ale neúspěšně. „Důvod? Zločinnost u nás prý není tak vysoká, víc bych to komentovat nechtěl,“ konstatoval suše ředitel chotěbořských strážníků Jiří Novotný.

Pozitivní zprávou však je, že svou pomoc nabídlo město. „V rozpočtu by měla být na kamerový systém připravená částka, zatím ale není nic rozhodnuté. V každém případě udělám vše proto, aby idea kamerového systému v Chotěboři neumřela,“ slibuje ředitel Novotný. O místech, kde by mělo dohlížet oko kamery, mluvit nechtěl. „Máme vytipované určité lokality, definitivně se rozhodneme až po jednáních s Policií ČR,“ uzavřel Jiří Novotný.

Úřad ve Ždírci nad Doubravou se po nepříjemných zkušenostech chotěbořské policie zařídil po svém: kamerový systém by nejraději vybudoval z vlastních peněz.