„Město každoročně poskytlo Kulturnímu domu Ostrov dotaci od jednoho do dvou milionů korun,“ sdělil radní Tomáš Hermann. „O tuto dotaci mohl Ostrov žádat i letos. Nestalo se tak. Z jakého důvodu, nevíme,“ doplnil radní Hermann.

„Nebudu se k tomu vyjadřovat,“ odmítl jakýkoli hovor na toto téma Stejskal. Kino je podle něj prodělečné a chce se zaměřit na jiné, finančně výhodnější aktivity. „Děláme to, co je právě v tuto dobu obchodně nejzajímavější. To znamená plesy a nejrůznější soukromé společenské akce. Pokud má město o kino zájem, může si u nás promítání objednat coby společenskou poptávku. Na ceně bychom se určitě dohodli,“ poodkrývá své záměry Stejskal.

Byznys především

Prioritní jsou teď tedy hlavně finančně zajímavé projekty, na kterých se dá vydělat. Kupříkladu propůjčení sálu rozhodně nepatří k nejlevnějším záležitostem. Podle informací Deníku byla před dvěma lety minimální sazba za pronájem sálu KD Ostrov třicet šest tisíc korun, letos je částka ještě o čtyři tisíce vyšší.

Havlíčkobrodští radní se ale nehodlají promítacího zařízení tak lehce vzdát. Podle vedoucí odboru školství, kultury a cestovního ruchu Jarmily Menšíkové je město připraveno o provozu zařízení dále jednat.

„Záležitost týkající se promítání v KD Ostrov určitě není uzavřena. Dokud nedojdeme k řešení, dohodli jsme se, že promítání v zimních měsících, tedy v únoru a březnu, prozatím probíhat nebude.“

S financemi mají potíže skoro všichni

Filmových zážitků chtiví diváci si tak zřejmě budou muset zajet jinam. Kin ale již není v havlíčkobrodském okrese příliš mnoho, a ta stávající se většinou také potýkají s finančními problémy, způsobenými hlavně vysokými náklady a nízkou návštěvností.

„U nás máme omezený provoz de facto po celý rok. Promítáme tak dva až tři filmy měsíčně plus nějaké to školní představení,“ uvádí ředitel kina ve Ždírci nad Doubravou Jaroslav Klepetko s tím, že většinou dávají hlavně zaručené „trháky“, o kterých vědí, že návštěvnost bude na zdejší poměry patřičně vysoká.

Prodělečné je toto kulturní zařízení i ve Světlé nad Sázavou, kde je jeho provoz po celý rok hrazen z dotací. „Promítáme celoročně, přestože se nám náklady nezaplatí. Omezovat, nebo dokonce na nějakou dobu přerušovat představení, ale určitě nehodláme,“ říká rezolutně ředitelka kulturního zařízení Jana Kupčíková.

Digi kino slaví úspěch

Naopak více diváků mohou každoročně přivítat v digitálním kině v Chotěboři. Podle zdejšího ředitele Milana Stránského je počet návštěvníků rok od roku vyšší. „Podle statistik u nás snímky zhlédne každý rok více filmových fanoušků. Jde o vzestupný trend. V roce 2007 vidělo každé představení v průměru třicet lidí. V loňském roce jich už ale bylo o čtyři více. Stejnou situaci jsme zaznamenali i v předcházejících letech, takže doufejme, že nám diváci zachovají přízeň i v budoucnu.“

O omezení provozu tak v žádném případě v Chotěboři neuvažují. Kino promítá několikrát týdně a v repertoáru zájemci najdou nejen klasické večerní promítání, určené převážně dospělým, ale také představení pro nejmenší, školy a další organizace, jež o ně mají zájem.

Kristina Kasalová