Lékárna v Kauflandu je zajímavá i tím, že tato jako jediná nevybírá od lidí poplatky. Zeptali jsme se jich, zda vůbec budou řešit, do které lékárny si půjdou vyzvednout recept.


„Tady si vyzvedávám léky, protože jsme sem jeli nakupovat, jinak vyzkouším lékárnu, kde se platit nebude.“
Roman Fiala (pokrývač, Dolní Krupá)


„Nijak to neřeším, nebudu nikam jezdit, recept si vyzvednu v nejbližší lékárně, ať už se tam platit bude nebo ne.“
Ludmila Slavětínská (zaměstnanec ČD, Ledeč nad Sázavou)


„Když budu mít receptů víc, půjdu tam, kde se neplatí, jinak je mi to jedno.“
Jaroslav Smrž (zemědělec, Úsobí)

Fronty v brodské nemocniční lékárně v pondělí nebyly

Očekávané fronty se nekonaly, pouze jednotlivci přicházeli kolem sedmé hodiny ranní do lékárny nemocnice v Havlíčkově Brodě. Ne každý navíc využil možnost přijmout dar od kraje Vysočina a zbavit se tak poplatků za recept a za každou položku na něm.

Za víc než hodinu to byly tak dvě desítky pacientů, které dar přijaly. Ve většině případů odrazoval úřední postup, který je s celou procedurou spojený.

V Chotěboři jsou lékárny tři a ve všech poplatky za lékařský předpis a za jednotlivé položky na receptu zůstávají.

Jestli se vyplatí překonávat kvůli třiceti korunám šestnáctikilometrovou vzdálenost, se reportéři Deníku zeptali místních. „Manžel bere dvanáct různých prášků a za každý z nich musí platit třicet korun. Když si to spočítám, určitě bychom ušetřili, kdybychom pro ně jeli do lékárny v havlíčkobrodské nemocnici,“ nechala se slyšet Marta Piskačová, kterou Deník zastihl v chotěbořské lékárně U Havlíčka.

„Je to bordel,“ nebral si servítky chotěbořský důchodce Emil Kolář. „Buď to měli zrušit všude, a nebo to nechat být,“ reagoval na dotaz, zda zrušené poplatky v havlíčkobrodské nemocnici mají smysl.

V nemocniční lékárně počet zákazníků nevybočuje z normálu

Situaci sledujeme ještě znovu před polednem. V nemocniční lékárně regulační poplatky odmítla a požádala o dar kraje Vysočina zhruba stovka pacientů, což podle mluvčí nemocnice Petry Černo lze považovat za mírný nárůst, ale nic co by výrazně vybočovalo z normálu.

V ambulancích většina pacientů regulační poplatky hradila, například v ortopedické ambulanci požádal o darovací smlouvu jediný pacient.

Lékárna ve Světlé: Je to diskriminace

Lékárna Optima ve Světlé nad Sázavou poplatky vybírá, zdůvodňuje to dodržováním zákona. Rozhodnutí kraje nevybírat poplatky ve svých zařízeních považuje za diskriminační a to především pro lidi, kteří nemají možnost se do krajských zařízení dopravit. Majitel lékárny zdůraznil, že regulační poplatek lékárníkům nezůstává, větší část z poplatku jde pojišťovně a část je také odvedena státu prostřednictvím DPH.

Úbytek zákazníků ve své lékárně zatím nepozoruje, "na hodnocení je ještě příliš brzo," dodal.

Více v úterním vydání Havlíčkobrodského deníku.

reportéři Deníku