„V případě získání stavebního povolení by stavba marketu BILLA mohla být zahájena v červnu 2009 a dokončena v listopadu 2009,“ popisuje situaci starosta Ledče nad Sázavou Stanislav Vrba. S výstavbou souvisí také další plánované demolice a oprava autobusového nádraží. Zbourána bude také budova místního kina, které je kvůli technickým nedostatkům od roku 2006 zavřené.

Městu chybí prostorný sál

„Kino stojí až doposud v ohradě z vlnitého plechu, každoročně je jeho suterén zaplavován vodou z nedaleké řeky,“ popisoval neutěšený stav objektu Vrba. Záměr zbořit kino se ale části místních nelíbí, protože ve městě v současné době není žádný prostor, který by se hodil pro pořádání větších kulturních akcí. Kritiku sklízí také záměr přebudovat sál v budově gymnázia, který by měl po úpravě nabídnout kapacitu 150 míst.

„Kulturní sál v budově gymnázia považuji za naprostý nesmysl. Podle představ vedení gymnázia se totiž o kulturní sál ani jednat nebude. Projekt směřuje k vytvoření sálu přednáškového s poměrně malou kapacitou,“ vysvětluje Petr Fiala, který byl v roce 2006 členem petičního výboru, jenž se postavil proti zbourání ledečského kina. Kritizuje také, že se několikrát změnily základní parametry smlouvy o výstavbě supermarketu, a to v neprospěch města.

Podle starosty Billa ustoupila z některých svých původních závazků kvůli průtahům se získáním územního rozhodnutí. „V současné době kupní smlouva zaručuje městu hodnotu patnáct a půl milionu korun. Z ní však budou hrazeny demolice budov a přeložka venkovních elektrických rozvodů, které budou uloženy do země,“ uvedl Vrba. Podle něj nešlo zastupitelům v případě této lokality v první řadě o vybudování supermarketu, ale o nalezení investora, který by vyřešil neutěšený stav této části ledečského náměstí a uzavřel ho smysluplnou budovou.

Chtěli hlavně opravit náměstí

„Celý nápad s betonovou prodejnou a velkým asfaltovým parkovištěm na náměstí je samozřejmě zrůdný. Asi největší chybu ale spatřuji v tom, že se jasně ukázalo, že současnému vedení města chybí jakákoli koncepce a perspektiva do budoucna. Za okamžitý zisk několika nejistých milionů je ochotno obětovat historii i budoucnost Ledče,“ komentuje plánovanou úpravu náměstí Fiala.

Oslovení obyvatelé Ledče se shodli na tom, že po nedávném otevření Penny marketu už po dalším supermarketu netouží.“V Ledči nebydlí tolik lidí, abychom potřebovali dva obchodní domy. Hlavně když zde máme ještě Sázavanku, kde také mají všechny druhy zboží,“ myslí si Martina Doležalová.

Některým se také nelíbí ceny, za které supermarket Billa nabízí své zboží. „Billa nepatří mezi zrovna nejlevnější supermarkety. Jedinou výhodou je, že by stála v centru města. Jestli Billu postaví, stejně ji moc využívat nebudeme, protože jsme s Penny spokojení a mají podle mého názoru jedny z nejvýhodnějších cen,“ vysvětluje obyvatelka Ledče nad Sázavou, která si nepřála být jmenována.

Podle starosty si Billa zákazníky najde a vnese mezi ledečské obchodníky konkurenci v ceně, kvalitě i úrovni prodeje. „BILLA v centru města a u autobusového nádraží předpokládá zájem hlavně pěších zákazníků z centra města a cestujících z okolních obcí. Umístění prodejny v centru města je pro ni nespornou výhodou,“ reagoval na námitky obyvatel Vrba.

Zuzana Klementová