Naváté sněhové jazyky zavíraly, především v ranních a pak ještě v dopoledních hodinách, jeden silniční úsek za druhým. Nejhorší situace panovala ve výše položených oblastech okresu a především pak na zcela otevřených a ničím nechráněných úsecích silnic.

„Vítr byl místy opravdu silný. Byli jsme prakticky bezmocní, a to i přesto, že jsme na silnicích měli veškerou naši kapacitu. To znamená osmadvacet sypačů, osm traktorů a šest nakladačů,“ přiznal vedoucí provozu havlíčkobrodské správy a údržby silnic Václav Dipold.

„Dost komplikované to bylo především u Kojetína nebo v Úsobí. V těchto úsecích byla potřebná zvýšená pozornost a opatrnost,“ dodal a podotkl, že po projetí sypačů byl sníh na vozovkách v několika málo minutách zpátky.

Jazyky do výše třiceti centimetrů

Závěje podle Dipolda komplikovaly život řidičům také u Šlapanova, České Bělé a Bartoušova. Krajský dispečink správy a údržby silnic v Jihlavě včera odpoledne potvrdil, že všechny silnice prvních a druhých tříd byly na Havlíčkobrodsku sjízdné. „Trojky a v zimě neudržované komunikace, například v oblasti Havlíčkovy Borové nebo u Lipnice nad Sázavou, ovšem jen velmi obtížně,“ upozornil službu konající dispečer s tím, že jsou pod vrstvami sněhu navíc ještě zledovatělé. „Odhaduji, že na silnici mezi Radostovicemi a Závidkovicemi byly v otevřených úsecích až třicet centimetrů vysoké sněhové jazyky. Musel jsem jimi projíždět opravdu velmi opatrně,“ podělil se o své včerejší zkušenosti s ranní jízdou do práce tajemník radnice ve Světlé nad Sázavou Jiří Moučka.

Řidič Petr Kratochvíl jel včera dopoledne z Havlíčkovy Borové do České Bělé. „Kousek před Českou Bělou byla na silnici navátá vysoká závěj. Vlítnul jsem do ní a dostal smyk. Jen taktak jsem auto udržel na silnici. Cestou jsem nepotkal jediný sypač. Na druhou stranu ale musím připustit, že silnice z České Bělé směrem na Havlíčkův Brod už byla prosolená a vyhrnutá.“

V pohotovosti byli v průběhu včerejšího dne také energetici, hasiči a dopravní policisté. Situace se zdramatizovala asi v šest večer už tradičně před Chotěboří ve směru od Havlíčkova Brodu.

„Byl jsem jenom pár metrů od tabule s názvem města, když jsem málem skončil ve sněhové závěji. Vítr vířil sníh tak silně, že jsem neviděl silnici. Jel jsem možná dvacítkou,“ informoval ještě ve večerních hodinách redaktory Deníku řidič z Chotěboře.

Mluvčí východočeské divize společnosti ČEZ Šárka Beránková nicméně uvedla, že na Havlíčkobrodsku neměli energetici žádný pohotovostní výjezd. „Na Vysočině to nebylo tak zlé, třeba v porovnání s Krkonošemi. Zásobování obyvatelstva elektřinou bylo na Vysočině plynulé. Vítr nám žádné technické problémy nenadělal.“

S obdobnými informacemi přišlo včera krátce po patnácté hodině i krajské operační středisko hasičů. „Naše jednotky k žádnému případu, který by souvisel s větrem, nevyjížděly,“ řekl službu konající operační důstojník. Policie měla v průběhu včerejšího dne nahlášeny dvě dopravní nehody. Řidiči, kteří havarovali, nezvládli řízení u Světlé a také u Štoků.