S trochou nadsázky se dá říci, že k tomu vše zřejmě spěje. Vzhledem k tomu, že v ostatních zemích EU se přeočkování neprovádí, považuje jej ministerstvo zdravotnictví za zbytečné. Navíc je u nás podle statistik výskyt choroby velmi nízký.

Na vině je zákon

Rizikem by ale mohli být pracovníci ze zemí třetího světa, kteří k nám proudí s celými rodinami. Ti očkování proti tuberkulóze neznají. Tak to alespoň vidí ředitelka Základní školy Nuselská v Havlíčkově Brodě Jana Hartmanová, která se se zákeřným bacilem v minulém roce utkala.

„Loni u nás onemocněl mongolský chlapec. Nemoc se šířila neuvěřitelnou rychlostí. Naštěstí jsme zasáhli včas, ale tato choroba rozhodně existovat nepřestala a neměli bychom ji podceňovat!“

Chyba je podle ní v samotném legislativním systému, který umožňuje přistěhovalcům žít v naší zemi. „Do Česka přicházejí děti ze zemí třetího světa, kde tato forma ochrany neexistuje, nikdo je tady nekontroluje a nevíme, proti čemu vakcinovány jsou a nejsou. Zákon by měl určit, které očkování musí mít. Rozhodně by byla chyba považovat tuberkulózu za vymýcenou, to se nám tady pak může rozšířit ve velkém měřítku,“ razantně odmítá Hartmanová.

Učitelé přeočkování rušit nechtějí

Zástupci ostatních škol jsou na tom obdobně. „Kdyby se u nás nemoc vyskytla, určitě by bylo potřeba hodně rychle jednat, ale neumím si vůbec takovou situaci představit,“ sdělila ředitelka základní školy Konečná, také z okresního města, Jana Beránková. „Rozhodně jsem proti tomu, aby se přeočkování zrušilo,“ uvedla dále.

Stejný názor má i ředitelka ZŠ v Golčově Jeníkově Marie Jiroušková: „Nemyslím si, že by bylo správné přeočkování rušit. Absolutně nevím, co bychom dělali, kdyby se u nás choroba objevila, byl by to, jak se říká, velký průšvih.“

Ředitel: Nebudu to komentovat

„Vůbec nemám potřebu do těchto věcí vstupovat. Zda je to správné, či nikoli, nechávám na vládě,“ odmítl celou situaci komentovat ředitel školy ve Ždírci nad Doubravou Jiří Novák.

Je na rodičích, jestli své děti přeočkovat nechají, nebo ne. Vakcínu už si ale budou muset hradit ze své kapsy. Jedna dávka vyjde zhruba na 100 korun. Podle havlíčkobrodské dětské lékařky Věry Bambasové však stojí za to si za očkování zaplatit.

„Rozhodně by byla chyba myslet si, že tato nemoc již neexistuje. Vakcinace má svůj smysl a my zatím rozhodně přeočkovávat budeme.“

Andrea Bartůňková