„Celých čtrnáct dní jsme se v ordinaci nezastavili, počet nemocných je vysoký,“ konstatovala dětská lékařka Věra Bambasová z Havlíčkova Brodu.

Student: Něco na mě leze

Doufá jen, že začínající jarní prázdniny počet pacientů poněkud sníží, protože chřipka a nemoci z nachlazení se nejlépe přenášejí v kolektivu. Když jsou školy zavřené, křivka nemocnosti podle ní snad trochu klesne.

„Bolí mě hlava, klouby, pálí mě oči. Jasně na mě něco leze. Zatím se budu léčit doma, ale když to nepomůže, půjdu k doktorovi,“ posteskne si student Ivan Šťastný před vchodem do havlíčkobrodské lékárny v Dolní ulici.

„Protichřipkové léky prodáváme už od Vánoc, zájem pacientů se výrazně stupňuje,“ potvrdila tamní magistra Jitka Němcová.
Nemocní se podle jejích zkušeností zaměřili hlavně na šumivé horké nápoje, jako je coldrex, ale na odbyt jde i tradiční paralen a ostatní medikamenty.

Na očkování je už pozdě

V dostatečném množství si také pacienti mohou zatím koupit i modafen a další léky, které se od ledna měly prodávat jen po předložení občanského průkazu.

„O tomto omezení zákonodárci zatím stále jednají. Státní ústav pro kontrolu léčiv proto dosud nevydal žádný dokument, kterým by prodej modafenu a dalších léků obsahujících pseudoefedrin nějak omezoval,“ upřesnila magistra Němcová.

S návrhem omezit prodej určitých léků s pseudoefedrinem přišlo vedení Národní protidrogové centrály. Důvodem byla snaha omezit distribuci drogy pervitin, který lze za pomoci těchto léků vyrobit. Kdo chtěl chřipkovému ohrožení předejít, mohl se nechat včas očkovat. Pokud si pacient vzpomene teď, je podle magistrů z lékárny na Havlíčkově náměstí pozdě. „Mohli bychom vakcíny objednat, ale už nezaberou,“ upozorňují lékárníci.

Coldrex i acylpyrin

I v této lékárně pacienti nakupují protichřipkové medikamenty ve velkém. Nemocní se podle lékárníků ale nechávají ovlivnit hlavně reklamou. Na odbyt jdou proto především coldrexy, sirupy na odkašlávání. Nakonec ale i tradiční léky, jako acylpyrin, hlavně pro ty, co mají hlouběji do kapsy.

Podle zdravotníků z Krajské hygienické stanice kraje Vysočina se sídlem v Jihlavě uvádí poslední údaj o počtu nemocných chřipkou na Havlíčkobrodsku 1753 nemocných na 100 tisíc zdravých.

„O epidemii hovoříme, pokud počet nemocných překročí hranici 2000. Dá se ale předpokládat, že se nebezpečí epidemie na Havlíčkobrodsku oddálí z důvodu jarních prázdnin,“ doufají zdravotníci.