Zájem ze strany lyžařů navíc na některých místech ani před oblevou nebyl takový, jak by si jej vlekaři představovali. „Snižuje to naši motivaci vůbec se snažit udržet sjezdovku v provozu. Lidé nejspíš nemají chuť lyžovat, jakmile nevidí pravou zimu za oknem. A svůj vliv má určitě taky chřipka,“ zamyslel se Richard Macků z lyžařského oddílu v Chotěboři, který se stará o sjezdovku na Svaté Anně.

„Teď navážíme sníh na vydřená místa a pokud se do víkendu neochladí, přerušíme provoz,“ doplnil Macků. Kvůli teplotám nad bodem mrazu není možné ani umělé zasněžování a provozovatelé musí spoléhat na technický sníh, kterým pokryli sjezdovky během předešlého mrazivého víkendu. „Musíme doufat, že to ještě nějakou dobu vydrží. Sníh je sice hodně mokrý, ale jezdit se na něm dá. Škoda jen, že obleva přišla teď na jarní prázdniny,“ poznamenali správci areálu ve Vysoké u Havlíčkova Brodu. „Zájem lyžařů je průměrný a některým to vyhovuje, protože si zajezdí a nemusí přitom čekat dlouhé fronty,“ dodal vedoucí areálu Zdeněk Novotný.

Naopak na Kadlečáku u Světlé nad Sázavou problém se sněhem nemají. Na sjezdovce leží třicet centimetrů bílé pokrývky a přijíždějí sem stále noví nadšenci.

„Svah je upravený, vydřená místa nejsou, a pokud nezačne vyloženě pršet, tak není nic, co by nás odstavilo,“ prorokuje optimisticky rolbař Josef Pejchar.
V sobotu na sjezdovce u Světlé plánují závody pro děti. Podobný program měli na neděli připravený také na Svaté Anně u Chotěboře, ale tam jsou závody kvůli počasí a ubývajícímu sněhu v ohrožení.

Martina Hromádková