VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kompostárnu a sběrný dvůr staví za miliony z Evropy

Přibyslav/ Ronov nad Sázavou - Snížit množství odpadu na skládce. To je cíl stavby kompostárny a sběrného dvora, která začala na podzim 2008 a má trvat do jara 2009. Uskutečňuje ji město Přibyslav v Ronově nad Sázavou.

7.2.2009
SDÍLEJ:

Méně odpadu si slibuje město Přibyslav od vybudování nové kompostárny a sběrného dvora v Ronově nad Sázavou. Komunálního odpadu rok od roku přibývá, pomoci by měla například separace biologicky rozložitelného odpadu a jeho kompostování v krechtech.Foto: DENÍK/archiv

Akce má pracovní název Odpadové hospodářství Ronov nad Sázavou – 2. etapa, výstavba kompostárny a sběrného dvora. „Cílem projektu je snížit množství ukládaného komunálního odpadu na skládku. Na sběrném dvoře budou občané předávat nebezpečné složky komunálního odpadu, maximálně 200 tun ročně, které budou následně odstraněny k tomu oprávněnou osobou,“ objasnil cíl projektu starosta Jan Štefáček.

Stejně tak budou na skládku ukládány využitelné složky komunálního odpadu, maximálně 2300 tun ročně. Celková maximální kapacita sběrného dvora je 2 500 tun ročně. Stejně tak významná je stavba kompostárny.

Separací biologicky rozložitelného odpadu, jeho předáním do velkoobjemového kontejneru a následným kompostováním dojde podle Štefáčka ke snížení ukládání tohoto odpadu na skládce. Maximální kapacita kompostárny je 5 000 tun ročně. Ke kompostování bude docházet v otevřených krechtech, umístěných na vodohospodářsky zabezpečené ploše, aerobním odbouráváním a přeměnou organické substance na kompost. Vlastní proces kompostování se bude členit na drcení dřevitého biogenního odpadu, promísení a navršení biogenního materiálu do krechtu, obracení krechtů pomocí speciálních strojů a prosévání hotového kompostu.

Vysoké dotace

„Charakter projektu umožňuje čerpat dotaci z Operačního programu Životní prostředí (OPŽP), jehož 4. prioritní osa je zaměřena na zkvalitnění nakládání s odpady a odstraňování starých ekologických zátěží,“ připomněl starosta.

Celkové investiční náklady projektu jsou dle smlouvy s dodavatelem, firmou z Ledče nad Sázavou, více než 15 milionů korun. Příspěvek z OPŽP je ve výši přes 13 milionů korun, přispěl i Státní fond životního prostředí dotací ve výši 779 tisíc korun.

Celková míra dotace ze strukturálních fondů Evropské unie a Státního fondu životního prostředí tedy pokryla 90 procent z celkových uznatelných nákladů projektu.

„V současné době je realizace projektu již zahájena. Na realizaci se podílí Státní fond životního prostředí ČR, který jako zprostředkující subjekt podává žadateli potřebné informace o programu a vychází městu Přibyslav vstříc při řešení problémů,“ doplnil starosta Štefáček.

Autor: Štěpánka Saadouni

7.2.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Jaroslav Faltýnek a Andrej Babiš
46

ANO nevyhrálo na Brodsku jen v necelé desítce obcí

I sociální demokraté sledovali výsledky voleb společně.
18

Hodnocení voleb: Zklamání i naděje politiků

Lídr TOP 09 na Vysočině se obává ztráty demokracie

Vysočina - Strana TOP 09 se do poslanecké sněmovny dostala takříkajíc s odřenýma ušima.

AKTUALIZOVÁNO

ONLINE: Volby skončily. ANO vítězí i na Vysočině

Vysočina - Volby do Poslanecké sněmovny ČR skončily. Vysočina už není oranžová. Zmodrala a ovládlo ji podobně jako jiné kraje hnutí ANO.

ČSSD Vysočinu neudržela, ANO slaví vítězství

Vysočina – Vysočina už není oranžová. Zmodrala a ovládlo ji podobně jako jiné kraje hnutí ANO. Hlas hnutí ANO dalo 28,63 procent vysočinských voličů. Pro ANO jde o výrazné zlepšení oproti minulým volbám v roce 2013, kdy pro tuto stranu v kraji hlasovalo 15,89 procent voličů.

Reakce ODS: Otázka je, kam bude republika směřovat

Vysočina - S potěšení sledoval v Modrém domě v Jihlavě výsledky voleb do Poslanecké sněmovny volební štáb Občanské demokratické strany.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení