VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kurátor: Do baru chodí i třináctiletí

Chotěboř - Když podnapilé dítě přivezli domů městští strážníci, otevřel jim rodič, který měl sám do střízlivosti hodně daleko. I takové situace zažívá občas Jiří Kafka, kurátor pro mládež, vedoucí oddělení péče o rodinu a děti Městského úřadu v Chotěboři.

12.2.2009
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Jan Rotrekl

Někteří mladiství v Chotěboři už ale nemají problémy jen s alkoholem a záškoláctvím, ale zkoušejí experimentovat i s drogami.

„V rámci celého chotěbořského obvodu pro výkon státní správy jsme loni zaznamenali celkem 23 případů dětí a mladistvých, které jsme přistihli, řekněme spíš pod vlivem alkoholu než opilých,“ upřesňuje kurátor.

„Myslím, že děti mají spoustu volna, nemusejí s ničím pomáhat ani doma. Školu neberou moc vážně. Od rodičů, kteří na ně většinou nemají čas, dostávají místo výchovy kapesné, o jakém se nám ani nesnilo,“ posteskne si Věra Šimůnková z Chotěbořska.

V poslední době oddělení péče o rodinu a děti úzce spolupracuje s Městskou policií Chotěboř.

Podle Kafky je to hlavně díky aktivnímu přístupu městských strážníků. „V takových případech je ale výjimkou, když zjistíme, že děti požívaly alkohol přímo v některém restauračním zařízení. Mnohem častěji si děti kupují alkohol prostřednictvím starších kamarádů a popíjejí v různých chotěbořských lokalitách,“ vysvětluje kurátor.

Městská policie se proto zaměřuje i na různá vytipovaná místa, kde se mladiství konzumenti alkoholu scházejí.

Scházeli se a pili tajně

Zhruba před více než rokem nechali městští strážníci strhnout přístřešek na okraji Chotěboře, kde se mládež tajně scházela a páchala pod vlivem alkoholu různé výtržnosti.

Podle ředitele chotěbořské městské policie Jiřího Novotného není chotěbořská mládež o nic lepší ani horší než jinde, naopak jsou města, kde je situace mnohem dramatičtější.

„V rodinách, kde mají děti problémy s alkoholem nebo kouřením, vázne výchova, přitom vůbec nemusí jít o rodiny sociálně slabé,“ tvrdí šéf městských strážníků a uvádí případy, kdy strážníci přistihli nezletilce z takzvaně slušné rodiny s cigaretou, který jim tvrdil, že doma kouří běžně i před rodiči a přestat nemůže, protože má na nikotin návyk.

„Problém je v nadbytku volného času, absence vhodných a kvalitních volnočasových aktivit, které mládeži nahrazují návštěvy různých diskoték v okolí. To je skutečnost všeobecně známá,“ říká kurátor Kafka.

Rozhodně se tím však nechce zastávat provozovatelů a personálu diskoték, který mladistvým alkohol prodá. „Daleko víc mě zaráží přístup rodičů, kteří pouštějí na podobné akce svoje děti už ve věku 13 až 14 let. O tom, že tyto děti na diskotéky chodí, jsme se přesvědčili už několikrát. Fotografie z takových zábav jsou totiž přístupné na internetu,“ konstatuje Kafka a tím potvrzuje i zkušenosti městských strážníků s váznoucí výchovou v některých rodinách.

Chotěboř sice patří mezi relativně klidné regiony, ale to neznamená, že se zde nevyskytují problémoví klienti páchající trestnou činnost, drogově závislí nebo záškoláci.

Jaký otec, takový syn

„Mezi našimi klienty se několikrát vyskytly děti školou povinné, které navštívily diskotéku nebo dokonce noční klub, aniž by si toho rodiče všimli. Výjimkou není situace, kdy je podnapilé dítě přivezeno domů a předáno rodiči, kterého nazvat podnapilým je opravdu jemný výraz,“ povzdechne si kurátor.

Někteří mladiství v Chotěboři nemají už problémy jen s alkoholem, ale začínají experimentovat i s drogami. Oddělení péče o rodinu a děti tak supluje úlohu K center, která v regionu citelně chybějí. Ta v Havlíčkově Brodě a Pelhřimově zanikla, protože od státu dostala malé dotace.

Chtějí radu

„S užíváním drog přímo osobně jsem se setkal spíš u klientů nad 18 let, ale často se na nás obrací rodiče s žádostí o pomoc, co dělat, když zjistí, že jejich dítě zkouší drogy. Ročně je to tak 15-20 rodičů nezletilých dětí, kteří po nás chtějí radu. Sami klienti však o pomoc žádají málokdy,“ upřesňuje kurátor.

Pokud podle Kafkových zkušeností region v oblasti prevence sociálně patologických jevů dosahuje dobrých výsledků, paradoxně se to projeví úbytkem klientů, což je potěšující. Ale na druhou stranu zařízení dostane okamžitě nižší dotace, což může vést dokonce až k jeho zániku.

Díky dobré spolupráci se základními školami v regionu se kurátor Kafka snaží aspoň provádět výchovné pohovory pro děti a mládež s cílem zvýšit jejich právní vědomí.

Autor: Štěpánka Saadouni

12.2.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Jaroslav Faltýnek a Andrej Babiš
46

ANO nevyhrálo na Brodsku jen v necelé desítce obcí

I sociální demokraté sledovali výsledky voleb společně.
18

Hodnocení voleb: Zklamání i naděje politiků

Lídr TOP 09 na Vysočině se obává ztráty demokracie

Vysočina - Strana TOP 09 se do poslanecké sněmovny dostala takříkajíc s odřenýma ušima.

AKTUALIZOVÁNO

ONLINE: Volby skončily. ANO vítězí i na Vysočině

Vysočina - Volby do Poslanecké sněmovny ČR skončily. Vysočina už není oranžová. Zmodrala a ovládlo ji podobně jako jiné kraje hnutí ANO.

ČSSD Vysočinu neudržela, ANO slaví vítězství

Vysočina – Vysočina už není oranžová. Zmodrala a ovládlo ji podobně jako jiné kraje hnutí ANO. Hlas hnutí ANO dalo 28,63 procent vysočinských voličů. Pro ANO jde o výrazné zlepšení oproti minulým volbám v roce 2013, kdy pro tuto stranu v kraji hlasovalo 15,89 procent voličů.

Reakce ODS: Otázka je, kam bude republika směřovat

Vysočina - S potěšení sledoval v Modrém domě v Jihlavě výsledky voleb do Poslanecké sněmovny volební štáb Občanské demokratické strany.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení