VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Sochařka z lipnické školy pojede své dílo představit do Bruselu. "Je to pro mě zázrak," říká.

Lipnice nad Sázavou - Kamenosochařské středisko v Lipnici nad Sázavou a potažmo celá Vysočina mají být na co pyšné! Absolventka školy Darina Ondráčková se stala vítězkou krajského kola výtvarné soutěže Dvacítka: Generace nové Evropy, kterou pořádala Česká republika v souvislosti s naším předsednictvím EU.

19.2.2009
SDÍLEJ:

Krystalizace Dariny Ondráčkové představuje to, co pro bývalou studentku Kamenosochařského střediska v Lipnici nad Sázavou znamená EU. Tedy odolnost, kvalitu, trvalou hodnotu a především lidi, kteří ji tvoří.Foto: DENÍK/Libor Plíhal

Dílo, které ona sama nazvala Krystalizace, zaujalo porotu natolik, že v rámci Vysočiny získala první příčku.

Byla jste překvapená, když zazvonil telefon, a vy jste se dozvěděla, že jste vyhrála?
Nemohla jsem to vůbec rozdýchat. Samozřejmě, bylo to velmi milé překvapení, tak milé, že jsem tomu nemohla uvěřit. Nádhera.

Proč jste se vlastně do soutěže přihlásila?
Jsem toho názoru, že pokud člověk odvádí nějakou práci, se kterou je spokojený, která ho baví, má potřebu určité zpětné vazby, nějaké reakce, chce mít úspěch. Přesně to bylo i mým hnacím motorem.

Jak dlouho jste na díle pracovala?
Byla to má ročníková práce. Neumím přesně říci, jak dlouho mi to celé trvalo, ale rozhodně nejde o krátkodobou záležitost. Jenom opracování kamene zabralo několik měsíců.

Jak vlastně vznikl nápad vytvořit přímo toto dílo a právě tímto způsobem?
On to je spíš myšlenkový proces, který se nedá popsat, ani teď, když si to zpětně promítám, nedokážu říct: ano, přesně to bylo ono, najednou „pink“ a nápad je tu, přesně tak to bude. Spousta věcí mi docházela až při práci.

Těšíte se do Belgie?
Těším se strašně. Hlavně mě láká poznat nové lidi, kulturu. Moc necestuji, takže tohle je pro mě jako sen. Těším se nesmírně.

Co byste poradila ostatním výtvarníkům, kteří chtějí uspět, nejen na soutěžním poli, ale celkově?
Ať si jdou vždycky za svou představou a nenechají se moc ovlivňovat. Připomínky a konstruktivní kritika jsou samozřejmě na místě, ale nikdy by z jejich díla nemělo vzniknout něco, o čem nebudou přesvědčeni, že přesně tak to chtěli.


Vaše dílo nese název Krystalizace. Můžete objasnit, co přesně pro Vás znamená, jaký nese význam?
Základem je materiál, zvolila jsem kámen. Kámen proto, že symbolizuje kvalitu, odolnost, trvalou hodnotu – je stejný, jakým by měla být podle mého názoru i EU. Její základy by měly být pilířem pro ostatní. Socha je odrazem lidské tváře – vše je o lidech, kteří se mění, vyvíjí.

Co Vás teď v souvislosti se soutěží čeká?
Nejdříve jedu v dubnu do Bruselu na závěrečný ceremoniál a také na celkové vyhlášení těch nejlepších děl. Co bude dál nejsem schopná říct, mohu jen doufám, že celá moje účast v projektu bude impulsem pro další práci.

V Bruselu se bude vyhlašovat i celkové pořadí, myslíte si, že máte šanci uspět i tam a dostat se na jednu z nejvyšších příček?
Přiznám se, že mě to napadlo, ale konkurence je obrovská a já tam rozhodně nejedu s nějakým triumfálním pocitem. Samozřejmě, šance tu vždycky je, ale nechci nad tím takhle přemýšlet. Pro mě je zázrak, že tam vůbec jedu.

Soutěž určitě může přispět k Vaší další kariéře, co plánujete do budoucna?
Chci se hlavně ubírat cestou výtvarného umění, pokud to nebude přímo sochařství, ráda bych pracovala s lidmi. Láká mě i vyučovat kresbu. Prioritní je pro mě být v prostředí ateliérů.

Andrea Bartůňková

19.2.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Volby 2017 mají na Brodsku jasného vítěze: Hnutí ANO

Ilustrační foto

Krajský úřad dohlížel na klidné volby

Přibyslav: Voliči jsou vzorní

Přibyslav – Ve třech volebních okrscích se volilo v Přibyslavi. Do budovy radnice přicházeli jak obyvatelé města, tak i voliči ze všech místních částí. V každém okrsku bylo zapsaných přes tisíc voličů, účast už v pátek překročila 40 procent.

Co si zvolíme, to budeme mít, říká nejslavnější český vězeň

Havlíčkův Brod – Pane Kajínku, mohu se s vámi vyfotografovat? Jak se z vězně stane celebrita? V roli spisovatele se představil na 27. Podzimním knižním veletrhu nejslavnější český vězeň Jiří Kajínek.

Monarchista: Velké změny nečekám, volby jsou hra pro lid

Pohleď – „Nevěřím, že volby přinesou výrazné změny,“ konstatoval starosta obce Pohleď na Havlíčkobrodsku, Jindřich Holub. Ten se nijak netají sympatiemi k bývalému Rakousku-Uhersku, je přesvědčeným monarchistou a zastáncem strany Koruna česká, monarchistické strany Čech, Moravy a Slezska.

Za seniory s urnou. Paní Marie nevynechala jediné volby

Havlíčkův Brod – Více než hodinu ukázněně čekali v první den voleb před večeří na příchod volební komise obyvatelé Domova pro seniory Havlíčkův Brod v ulici Husova.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení