VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Štiplavý a zapáchající plyn se šířil Havlíčkovým Brodem

Havlíčkův Brod - Lékařskou pomoc musela v pondělí odpoledne rychle vyhledat pětice zaměstnanců společnosti Ecowaste. Při manipulaci se sudy v areálu někdejšího Motorpalu se dostali do přímého kontaktu s merkaptanem. Látkou, kterou se provádí odorizace zemního plynu.

25.2.2009
SDÍLEJ:

Dvě hodiny hledali hasiči místo, odkud do ovzduší unikl merkaptan. Bylo to v někdejším areálu Motorpalu. Sklad firmy ORV Morava Otrokovice hasiči uzavřeli, hlídala ho také policie. Foto: DENÍK/Libor Plíhal

Postižení byli do pondělního poledne v havlíčkobrodské nemocnici na pozorování. Nebyli v přímém ohrožení života, podrobili se kontrolním testům a vyšetřením.

„Koncentrace látky, se kterou tito lidé přišli do styku, a která za určitých podmínek může vyvolat nevolnost, bolesti hlavy a zvracení, nebyla tak silná, aby jim způsobila zdravotní problémy,“ informovala mluvčí nemocnice Petra Černo. Dodala, že v dopoledních hodinách všech pět zaměstnanců nemocnici v pořádku opustilo s tím, že s novináři hovořit nechtějí.

K úniku prozatím neurčeného množství merkaptanu došlo v pondělí kolem poledne v části areálu havlíčkobrodské společnosti B:Tech. Firma ORV Morava Otrokovice, která podniká v odpadovém hospodářství, tam má v pronájmu skladové prostory.

„Standardně tam zaměstnanci naší servisní firmy Ecowaste pracují se sudy, ve kterých jsou odpadové barvy nebo tuky. Ty dále zpracováváme,“ řekl majitel firmy ORV Morava Petr Jaroš. „Netuším ale, jak je možné, že sudy, kde měly být odpadové barvy, obsahovaly merkaptan. Policie proto musí vyšetřit, kde se v nich merkaptan vzal, a také, kdo ho tam dovezl,“ konstatoval Jaroš.

Poznamenal, že zaměstnanci firmy Ecowaste spolupracují s policií, což nezávisle na něm potvrdil i Martin Vydrář z Ecowastu. „V tuto chvíli se k případu nebudeme vyjadřovat. Společně s policií se snažíme přijít na to, proč v sudech nebyl odpad, který tam měl být, ale plyn,“ reagoval Vydrář.

Hasiči prozkoumali desítky ulic

Jihlavský dispečink Krajského operačního a informačního střediska Hasičského záchranného sboru kraje Vysočina přijal oznámení o úniku štiplavého a silně zapáchajícího plynu v pondělí krátce před půl druhou. Potvrdila to mluvčí krajských hasičů Petra Musilová.

„Profesionální hasiči z Havlíčkova Brodu provedli průzkum celkem jedenatřiceti ulic města a za pomoci detekčních přístrojů se jim podařilo zhruba po dvou hodinách zjistit zdroj zápachu. Na místo události byla posléze povolána i jednotka Chemické laboratoře z Tišnova. Ta v protichemických ochranných oděvech provedla odběr vzorků látky, která unikla do ovzduší. Ty potom odvezli k odborné expertize,“ sdělila Petra Musilová.

Expertiza potvrdila, že do ovzduší unikly látky merkaptan, tetramaethylen sulfid a isopropyl merkaptan. Poslední jmenované jen v nízkých koncentracích.
V úterý ve tři ráno byly všechny uvedené látky z areálu společnosti B:Tech odvezeny k odborné likvidaci.

Ředitel společnosti B:Tech Antonín Urban k případu uvedl, že firma ORV Morava Otrokovice působí v jejich objektech zhruba rok. „K takovéto situaci došlo poprvé,“ řekl Urban. „Čekáme na výsledky policejního vyšetřování. Pokud ale došlo ze strany společnosti ORV Morava k nějakému závažnému pochybení, rozloučíme se s ní,“ poznamenal rezolutně Urban.

Sklad, ve kterém k události došlo, byl už v pondělí odpoledne uzavřen a zapečetěn. Přístup k němu hlídala policie. Lidé v Havlíčkově Brodě byli o vzniklé situaci vyrozuměni Policií ČR a strážníky městské policie s doporučením nevětrat a v případě zdravotních obtíží vyhledat lékařskou pomoc.

„Ještě několik dalších dní může být zápach patrný. V koncentraci, ve které se nyní vyskytuje v ovzduší, ale není životu nebezpečný,“ dodala mluvčí havlíčkobrodské policie Jana Mazourová.

Policie zahájila úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestných činů obecné ohrožení a ohrožení a poškození životního prostředí.

Krizový štáb se sešel v pondělí ve 23.00
V souvislosti s únikem nebezpečných látek do ovzduší zasedal na havlíčkobrodské radnici v pondělí v jedenáct hodin v noci krizový štáb města. „Zejména městská policie informovala občany o tom, že koncentrace látek v ovzduší není životu nebezpečná,“ řekla starostka města Jana Fischerová. Krizový štáb se rozešel včera ve čtyři hodiny ráno. Opět zasedl v 11.30. „Úkoly, které jsme si dali, jsme vyhodnotili. Všichni byli o situaci informováni. V nejbližších dnech budeme posuzovat, zda provoz v dané firmě byl v souladu se všemi povoleními,“ informovala starostka Fischerová. Doplnila, že od této chvíle budou v této lokalitě prováděna pravidelná měření.

Cítili jsme hrozný zápach, hlava nás ale nebolí, říkají lidé v Havlíčkově Brodě

Štiplavý zápach se v pondělí linul v okolí bývalého Motorpalu v Havlíčkově Brodě. Obyvatelé nevěděli, co se děje, a nejčastěji si mysleli, že uniká plyn. S tímto tvrzením také nakonec zavolali hasičskou záchrannou službu. Ta během odpoledne prozkoumala zhruba třicet ulic, aby zjistila ohnisko. Přítomni byli samozřejmě i plynaři.

„Strašně byl cítit plyn už během dopoledne. Chtěla jsem volat hasiče, ale pak přišel syn a říkal, že už je někdo zavolal, že už to tady prohledávají,“ vyjádřila se paní bydlící v zápachem postižené lokalitě, která si nepřála být jmenována.

„Ale co se přesně stalo a kde, to nám nikdo neřekl, hasiči tu chodili, ale my jsme nevěděli, odkud se to vzalo a co se vlastně stalo. Něco jsme se dozvěděli až dnes, ale stejně to ještě není všechno. Vždyť ani nevíme, kdo to způsobil,“ dodává občanka s tím, že žádné zdravotní potíže neměla, ale zápach byl hodně nepříjemný. „Ještě teď je to tady chvílemi cítit, když zavane vítr, takže samozřejmě ani nevětráme.“

V areálu, kde se celá věc udála, se včera zápach objevoval už jen výjimečně. „Cítili jsme to už v pondělí dopoledne,“ říká Petr Vohnický, zaměstnanec jedné z firem, která v zasaženém areálu sídlí.

„Až odpoledne ale někdo zavolal hasiče, že tady uniká plyn, takže sem přijeli. Byli tady i plynaři a šetřili to. Teď už je to dobrý, není to skoro cítit. Jen ten sklad, kde se to všechno stalo, je teď zavřený, hlídá ho policie a nikoho tam nepustí,“ říká Vohnický s tím, že nepociťoval v souvislosti se zápachem žádnou žaludeční nevolnost ani bolesti hlavy.

reportéři Deníku

25.2.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Jaroslav Faltýnek a Andrej Babiš
46

ANO nevyhrálo na Brodsku jen v necelé desítce obcí

I sociální demokraté sledovali výsledky voleb společně.
18

Hodnocení voleb: Zklamání i naděje politiků

Lídr TOP 09 na Vysočině se obává ztráty demokracie

Vysočina - Strana TOP 09 se do poslanecké sněmovny dostala takříkajíc s odřenýma ušima.

AKTUALIZOVÁNO

ONLINE: Volby skončily. ANO vítězí i na Vysočině

Vysočina - Volby do Poslanecké sněmovny ČR skončily. Vysočina už není oranžová. Zmodrala a ovládlo ji podobně jako jiné kraje hnutí ANO.

ČSSD Vysočinu neudržela, ANO slaví vítězství

Vysočina – Vysočina už není oranžová. Zmodrala a ovládlo ji podobně jako jiné kraje hnutí ANO. Hlas hnutí ANO dalo 28,63 procent vysočinských voličů. Pro ANO jde o výrazné zlepšení oproti minulým volbám v roce 2013, kdy pro tuto stranu v kraji hlasovalo 15,89 procent voličů.

Reakce ODS: Otázka je, kam bude republika směřovat

Vysočina - S potěšení sledoval v Modrém domě v Jihlavě výsledky voleb do Poslanecké sněmovny volební štáb Občanské demokratické strany.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení