„Firma, kde jsem pracovala, zkrachovala,“ prozrazuje paní Olga. „Já jsem na mateřské dovolené, práci zajištěnou mám, ale chci se sebevzdělávat,“ říká paní Veronika. „Já jsem od podzimu bez práce. Chci se naučit pracovat s počítačem, což by mi hledání zaměstnání usnadnilo,“ doufá paní Alena.

To, že jsou dnes bez zaměstnání, je skutečnost, s níž se účastnice kurzu těžko vyrovnávají, proto ani netouží prozrazovat celá svoje jména. Nicméně souhlasně tvrdí, že kurz jim psychicky velmi pomáhá už tím, že se zde potkávají se stejně postiženými vrstevnicemi a vidí, že se svými starostmi nejsou opuštěné.

Nejsme na to samy

„Máme možnost si o svých problémech pohovořit s odborníky. Ti nás učí, jak se vyrovnat s faktem, že ztratíte práci, najít sebevědomí, ale i jak se orientovat v zákoníku práce, abychom nenaletěly,“ pochvaluje si paní Olga.

„Polovina účastnic kurzu jsou ženy, které přišly o práci. Přihlásil se nám i jeden muž, což svědčí o tom, že kurz je otevřený všem a nejde jen o feministickou záležitost. Škoda, že se zatím nedostavil,“ upřesňuje koordinátorka kurzu Miluše Průšová. Motivační kurz má dvě části. Jedna je zaměřená na zacházení s počítačem, kde účastnice dostanou oficiální osvědčení. „Druhá část kurzu se věnuje problematice trhu práce, pro ženy je k dispozici i psycholog,“ doplňuje Průšová.

Kurz financuje z velké části Český svaz žen, podporuje ho město Havlíčkův Brod, které na jeho otevření přispělo částkou 50 tisíc korun. „Je to aspoň jedna z možností, jak město může pomoci občanům, kteří práci zoufale hledají,“ zdůrazňuje městská zastupitelka Ivana Štrossová, která pracuje v krajské knihovně Vysočiny v Havlíčkově Brodě jako personalista.

„To mi dává možnost vidět problematiku trhu práce z obou stran,“ říká Štrossová a prozrazuje, jakých nejčastějších chyb se uchazeči o práci při pohovorech dopouštějí.

„Například si nezjistí nic o organizaci, kde chtějí pracovat. Tím dávají zaměstnavateli najevo, že o práci zrovna v této firmě zase tak moc nestojí. Je to ale handicap i pro ně. Může se jim stát, že nastoupí do organizace, která je před krachem, a skončí za pár měsíců na úřadě práce znova. Uchazeči ve středním věku také nedokážou prodat svoje znalosti. Naopak mladí mají sebevědomí nadbytek a slibují zaměstnavateli někdy i to, co vůbec neumějí,“ říká zastupitelka.

Motivační kurz krajského střediska ČSŽ navazuje na tradici motivačních kurzů pořádaných v rámci projektu Equal podporovaného Evropskou unií. Podle vedoucí střediska Marie Bohuslavové měly tyto kurzy vysokou úspěšnost.