„Určitě by to bylo super! Ve studiu bych pokračovat chtěl, a kdyby škola byla tady, bylo by to i finančně mnohem méně nákladné,“ uvítal tuto variantu student stavební školy Jan Karel z Havlíčkova Brodu.

„Bylo by to skvělé a také mnohem výhodnější pokračovat přímo v Brodě a nemuset jezdit do Brna nebo Prahy,“ souhlasila Kristýna Boháčová z Hlinska.

Plnohodnotné studium

„Škola by byla pobočkou stavební fakulty brněnského Vysokého učení technického. Zatím plánujeme otevřít jeden obor, a to Pozemní stavitelství,“ vysvětlil místostarosta Brodu Libor Honzárek a dodal, že se určitě nejedná o rádoby vysokou školu.

„VUT má projekt precizně připraven. Děkan fakulty, profesor Štěpánek, má zájem na tom, aby pobočka byla plnohodnotným institutem, který bude dělat univerzitě čest. Vyučující by dojížděli přímo z mateřské univerzity. Narychlo shánět kantory, kteří by ani de facto neměli s přednášením na univerzitě zkušenosti, pokládají organizátoři za nepřípustné.“

V Havlíčkově Brodě by zatím mohli studenti projít bakalářským studiem, pokud by absolventi chtěli pokračovat v magisterském studijním programu, mohou bez problémů třeba v Brně nebo Praze.

„Škola by mohla v optimálním případě pojmout kolem tří set studentů. Z výsledků průzkumu zájmu by jich do prvního ročníku mohlo nastoupit kolem osmdesáti, což je minimální počet nutný pro otevření školy,“ vysvětlil Honzárek.

Podle místostarosty jde o krok správným směrem nejen proto, že by zůstávali schopní stavaři, kteří jinak utíkají do větších měst, ale vychází vstříc i studentům samotným, respektive jejich rodičům.

Rodiče i studenti ušetří

„Výhodou je i to, že studium by nebylo finančně tolik nákladné, jako v případě dojíždění do Brna nebo Prahy. Buď by studenti bydleli na kolejích, dojížděli, nebo byli přímo z okresního města,“ řekl Honzárek.

S tím souhlasí i ředitel havlíčkobrodského gymnázia Milan Novák. „Vysokou školu vidím jednoznačně jako přínos. Především pro studenty, pro které by bylo dojíždění do Prahy nebo Brna finančně neúnosné, by to byla skvělá příležitost,“ vyjádřil nadšení Novák. Zároveň ale přiznal, že na gymnáziu zatím průzkum, který by ukázal přesný počet zájemců, nedělali.

„Studenti jsou u nás zaměřeni různými směry, ale o vysokou školu v Brodě by určitě stáli. Průzkum by jen ukázal počet,“ dodal Novák.

Projekt nadchl nejen studenty a školy, ale i majitele místních stavebních společností. Ty totiž mají kvalitních stavařů málo a možnost „vychovat a podchytit“ si je přímo u zdroje je pro ně hodně lákavá.

V současné době omezují plány nejen finance, které by mohl vyřešit příspěvek od kraje, grantové programy nebo vlastní zdroje školy. „Rozhodující otázkou je momentálně areál budoucí školy. Zástupcům VUT se totiž jako naprosto ideální jevil jednoznačně objekt zemědělské akademie, která by se měla stěhovat do Humpolce. O jejím osudu ale ještě není rozhodnuto. Pokud by zůstala v Havlíčkově Brodě, museli bychom se přiklonit k jiné alternativě,“ uvedl místostarosta Honzárek.

„Rada kraje Vysočina projekt schválila a celá věc by měla být vyřešena do konce června. Pak se uvidí,“ zakončil místostarosta. Pokud vše půjde hladce, mohli by první studenti nastoupit do oboru Pozemní stavitelství, Stavební fakulty VUT v září 2010.