Výcvik jednoho takového speciálně vybraného psa stojí až několik desítek tisíc korun.

Co uděláme děti, když na nás běží pejsek? Schováme se! Co uděláme, když jdeme kolem cizího psa? Nekřičíme, nedupeme, neubližujeme mu, nevšímáme si ho! Když chceme pohladit cizího psa? Zeptáme se pána!

„Naše akce reaguje na pravidelné zprávy v médiích, že pse napadl dítě. Téměř vždy je ale chyba na straně člověka, ať muž majitele který nezasáhl nebo samotného dítěte, jež neumí se zvířaty komunikovat,“ vysvětlil jeden z pořadatelů akce Miroslav Křesťan.

Cílem zábavního odpoledne bylo tedy naučit přibyslavské děti pochopi chování němé tváře a tím se vyhnout možné tragedii. „My máme doma pejska, voříška. Pejsek nás nikdy nepokousal, ale teď už víme, co nikdy nesmíme dělat,“ prozradily pro přednášce Veronika a Blaženka Trdých.

Pomocník a kamarád

Podle Miroslava Křesťana nechtějí skauti děti před zvířaty strašit, ale připravit je na situace, které je mohou potkat. Výtěžek z akce byl věnován humanitární organizaci, která cvičí psy pro postižené.

„Speciálně vycvičený pes je pro handicapovaného pomocník a kamarád. Takový pes dokáže i sám naplnit pračku prádlem, podat pánovi láhev s pitím,“ poučila děti Alena Křesťanová. Například Akéla, fenka

zlatého retrívra, vycvičená ke canisterapii, dokáže handicapovanému člověku na vozíku podat dvoukorunu spadlou na zem, aniž by ji spolkla. Kromě názorných ukázek práce se zvířaty se mohly děti zabavit ve výtvarných dílnách nebo projet na speciálním vozíčku taženém psy.