V havlíčkobrodské lékárně Na Náměstí klesl počet pacientů, kteří tam přicházejí s receptem, asi o 30 procent. „Zatím je to ještě krátká doba, ale pokud by tato situace trvala dlouhodobě, není vyloučeno, že by se některé soukromé lékárny v okrese musely zavřít,“ sdělují s obavami tamní zaměstnanci.

Pomohlo by úplné zrušení poplatků

Soukromá lékárna Marie Teclové v Přibyslavi se také ještě zatím nechystá stáhnout roletu, ale ani ona není z politiky kraje nadšená a do budoucnosti hledí s obavami. „Úbytek pacientů je citelně znát. Nejde totiž jenom o krajské lékárny. Stejné je to i s lékárnami v obchodních domech Kaufland, kde pacient regulační poplatky nehradí. Podle mého soudu to není rovná soutěž v podnikání ve svobodných podmínkách,“ míní magistra Teclová.

Toho, že by se rozhodla lékárnu v nejbližší době zavřít nebo nějak výrazně omezit otevírací dobu, se přibyslavští pacienti bát nemusejí, ale co dál ukáže budoucnost.

„Přišli jsme zhruba o čtvrtinu pacientů, kteří chodili pro léky s receptem. Pokud se situace nezmění, může to našemu podnikání hodně ublížit,“ konstatuje Anna Myjavcová z lékárny v Chotěboři. Soukromé lékárny jsou podle ní ve velké nevýhodě už v tom, že nemohou v pomyslném souboji o pacienta vytáhnout stejné zbraně a regulační poplatky zrušit.

„My je ze zákona požadovat musíme. Zdravotní pojišťovna naše příjmy kontroluje, jakmile poplatky vybírat nebudeme, zaznamená to a budou následovat sankce. Jediné, co nám může pomoci, je zákon, který by poplatky například zrušil úplně, ale to je zdlouhavá cesta, do které by se musela zapojit Česká lékárnická komora a zákonodárci,“ vysvětluje Myjavcová.

Zatím se ohroženi necítí

Že v tomto případě platí, čím dál od krajského města, tím lépe, potvrzuje například soukromá lékárna v Golčově Jeníkově. Tady také zaznamenali určitý pokles počtu pacientů, ale nedávají to do přímé souvislosti s regulačními poplatky. „Naší výhodou je, že jsme od Brodu tak daleko, že se pacientům pro léky až do tamní krajské lékárny jezdit nevyplatí, proto se v nejbližším časovém horizontu necítíme nijak ohroženi,“ pochvalují si jeníkovští lékárníci.