Bylo založeno v březnu 2003 a za tuto dobu jej navštívily desítky spokojených maminek s dětmi v předškolkovém věku. „S nápadem přišla Oblastní charita v Havlíčkově Brodě, a to v době, kdy se prezidentka české charity stala Ženou Evropy. O mateřských centrech v tom období vyšla série článků. Maminky se tedy obrátily na mě a moji kamarádku Kateřinu Strakovou. Jak se říká, za zkoušku nic nedáš,“ vzpomíná na vznik centra koordinátorka Radka Bouchalová.

V prvních letech se maminky scházely v domě dětí a mládeže, potom se stěhovaly do šaten kulturního domu. Novou klubovnu jim město nabídlo později – tam, kde sídlila bývalá knihovna v Sázavské ulici. Tam také vzniklo nízkoprahové centrum.

Každý měsíc nabízí centrum pestrý program. „Pracujeme se vším. Pleteme z pedigu, zkoušíme i keramiku, plstění, drátkování, barvíme textil, malujeme na textil, a podle doby, která je, děláme dekorace z přírodnin,“ vypočítala Bouchalová. Samozřejmostí jsou dílničky pro děti nebo přednášky odborníků na téma týkajících se předškolních dětí, maminek a podobně.

Rolnička je otevřená třikrát týdně: v pondělí dopoledne, v úterý odpoledne a dopoledne ve čtvrtek. „Rolnička je moje oblíbené místo. Líbí se mi tu moc. Našla jsem tu nové kamarádky a je zde i dobrá dílna, ve které děláme zajímavé věci,“ říká Kateřina Straková, která má zkušenosti i s havlíčkobrodským Zvonečkem.

(pol)