VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Zámek v Pohledu měl sloužit k výchově, zatím nebude

Pohled - Využít historický areál pohledského zámku k výchovně vzdělávacím účelům – to byl cíl jednoho z vážných zájemců o koupi objektu, obecně prospěšné společnosti SPEC.

20.3.2009
SDÍLEJ:

Pomalý zánik zřejmě čeká na historický areál pohledského zámku. Jeho osud mohly možná výrazně změnit aktivity obecně prospěšné společnosti SPEC. Všechno překazila dlouhá jednání s pohledskou samosprávou a realitní kanceláří, která má zámek za úkol prodatFoto: DENÍK/Libor Plíhal

O jakou společnost se jedná a jaké jsou její cíle, objasnil jeden ze zakladatelů, bývalý pohledský katolický kněz Jakub Jan Med.

Ten také vysvětlil, proč veškerá jednání o koupi zámku zatím vyzněla do ztracena. „Náš záměr měl finanční podporu ve Velké Británii. Zdlouhavá jednání s pohledskou samosprávou a realitní kanceláří, která zámek prodává, se však vlekla takovou dobu, až anglická libra devalvovala natolik, že koupi pohledského areálu nebylo možné uskutečnit bez problémů,“ řekl bývalý pohledský farář, který dnes spravuje farnosti v Úsobí, Štokách a Svatém Kříži.

Zájem stále trvá

Záměr společnosti SPEC o vybudování vzdělávacího střediska na území Českomoravské vysočiny ale trvá. Jen se do centra zájmu dostal jiný objekt.
Nicméně farář připouští, že pokud by se koupě této budovy nezdařila, pohledský zámek je pro aktivity SPECu pořád zajímavý.

„S organizací SPEC jsem se setkal koncem devadesátých let při návštěvě přátel ve Velké Británii, kde sídlila v bývalém klášteře. Líbilo se mi, jak organizace pracuje, pro koho je určena a jaké má cíle, proto mě zajímalo, zda by bylo možné založit něco podobného i v Čechách,“ zavzpomínal kněz (na snímku vlevo).

Zkratka SPEC je složením čtyř anglických slov – social, personal, educational (vzdělávání) a centre, ale znamená i spiritual (duchovní), peer (vrstevník). Česká podoba organizace SPEC vznikla u nás v roce 2007.

„Okruh její činnosti je zaměřen hlavně na organizaci vzdělávacích programů a projektů pro mládež. Pořádá například krátkodobé kurzy a programy pro školy a poskytuje prostory pro získávání praktických zkušeností z oblasti výchovy pro studenty pedagogických oborů. Ti v rámci projektu působí jako vychovatelé pod odborným dohledem pedagogů. Cílem je výchova dětí a mládeže k sociálnímu cítění i zdravému sebevědomí s cílem předejít asociálnímu chování a drogovým nebo alkoholovým závislostem,“ vysvětlil farář Med.

Turnusové ubytování

Společnost SPEC chtěla vytvořit v pohledském zámku středisko poskytující turnusové ubytování pro několik desítek dětí a jejich pedagogů společně s trvalým ubytovacím prostorem pro realizační tým složený z dobrovolníků i profesionálů. Ti by výchovné programy pochopitelně zajišťovali. V současné době se po neuskutečnění pohledského záměru zájem organizace SPEC přesunul do zámečku v Hoješíně, který patří Kongregaci sester františkánek.
SPEC jedná o možnosti spolupráce a spoluvyužívání tohoto objektu s královéhradeckou diecézí a církevním gymnáziem v Kutné Hoře.

SPEC, jeho historie a poslání
První z těchto center SPEC bylo založeno v anglickém městečku London Colney. Toto centrum pracuje od roku 1992 s mládeží ve věku 16-23 let. Mladší středisko The Loft založené v roce 1998 vzdělává děti mezi sedmi až patnácti lety.
Každoročně zde kurzy prochází až 10 tisíc mladých lidí.Nejmladší je SPEC east ve východním Londýně. Zabývá se sociální regenerací tamních skupin sociálně slabých.

Autor: Štěpánka Saadouni

20.3.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Josef Mladý

Lídr TOP 09 na Vysočině se obává ztráty demokracie

Volby na Vysočině.
AKTUALIZUJEME
46

ONLINE: Volby skončily. ANO vítězí i na Vysočině

ČSSD Vysočinu neudržela, ANO slaví vítězství

Vysočina – Vysočina už není oranžová. Zmodrala a ovládlo ji podobně jako jiné kraje hnutí ANO. Hlas hnutí ANO dalo 28,63 procent vysočinských voličů. Pro ANO jde o výrazné zlepšení oproti minulým volbám v roce 2013, kdy pro tuto stranu v kraji hlasovalo 15,89 procent voličů.

Reakce ODS: Otázka je, kam bude republika směřovat

Vysočina - S potěšení sledoval v Modrém domě v Jihlavě výsledky voleb do Poslanecké sněmovny volební štáb Občanské demokratické strany.

Krajský úřad dohlížel na klidné volby

Vysočina – Pracovníci Krajského úřadu Kraje Vysočina, kteří tradičně na volby na Vysočině dohlíželi, se během hlasování nesetkali s žádným závažným problémem nebo nedostatkem.

Přibyslav: Voliči jsou vzorní

Přibyslav – Ve třech volebních okrscích se volilo v Přibyslavi. Do budovy radnice přicházeli jak obyvatelé města, tak i voliči ze všech místních částí. V každém okrsku bylo zapsaných přes tisíc voličů, účast už v pátek překročila 40 procent.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení