VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Sklářství už nebude doménou, nahradí ho jiné odvětví

Světlá nad Sázavou - Starostka města Lenka Arnotová před časem uvedla, že Světlá se po likvidaci tamních skláren vrátila do bodu nula.

24.3.2009
SDÍLEJ:

V souvislosti se sklářskou krizí absolvovala starostka Světlé nad Sázavou Lenka Arnotová už bezpočet jednání na místní, krajské, ale i celorepublikové úrovni. Iniciovala zákonodárnou iniciativu, stála u zrodu místní ekonomické rady.Foto: DENÍK/Jaromír Kulhánek

Platí to stále?
Výrok byl myšlen obrazně a vycházel jednoznačně z pádu skláren. Rozvoj města byl v sedmdesátých letech postaven výhradně na sklárnách a s nimi souviselo prakticky všechno. Už to neplatí a město se musí vypořádat především s vysokou nezaměstnaností. Z tohoto pohledu bod nula platí stále. Bohužel.

Má Světlá to nejhorší už za sebou?
Obávám se, že ne. V létě přestanou lidi ze skláren pobírat podporu v nezaměstnanosti. A počítat s tím, že si do té doby najdou jinou práci, s ohledem na prohlubující se recesi, asi nelze. Prostřednictvím dopisu jsem na tuto skutečnost upozornila předsedu vlády, poslance a senátory našeho volebního obvodu.

Mohla byste to konkretizovat?
Po podpoře v nezaměstnanosti nastupují sociální dávky. Vychází to ze zákona o sociální péči z roku 2006. Tedy z doby, kdy se ekonomika u nás vyvíjela standardně. Zákon byl postaven na principu, že lépe se musí mít ten, kdo pracuje. Ovšem z pohledu dnešní krize jsou podmínky, které tento zákon stanoví, velice přísné a doplácejí na ně dlouholetí zaměstnanci společností v úpadku, kteří chtějí pracovat.

Do sněmovny jdou novely insolvenčního zákona a zákona o ochraně zaměstnanců při platební neschopnosti zaměstnavatelů. Už dříve jste o nich hovořila a vaší výzvy se chopil kraj. Stejnou cestou se vydaly i odbory.
Je to tak a jsem tomu ráda. Oceňuji rychlost, s jakou se to stalo. Díky novelizaci je tu šance, že skláři dostanou zpětně tříměsíční mzdu.

Co jiného by mohlo Světlé pomoci?
Určitě rychlost a transparentnost insolvenčního řízení. Důležité bude, aby nový investor byl vybrán s ohledem na celkovou stabilizaci regionu. Jeho záměr by měl nabídnout ekologickou, produktivní a perspektivní výrobu, která sekundárně zajistí rozvoj navazujících odvětví. Vycházím z toho, že sklářství už nebude u nás doménou a nahradí ho jiné odvětví. Jednáme také s ministerstvy o podpoře investičních zakázek. Ve hře jsou pozemky pro průmyslovou zónu, rekonstrukce viaduktu v Lánecké ulici, opravy bytových jader, výměna oken bytů na sídlištích a podobně.

Jak byste zhodnotila dosavadní spolupráci se sklářskými odbory a insolvenční správkyní?
K této otázce se nebudu vyjadřovat.

Díky vaší iniciativě vznikl ekonomický tým. Tvoří ho místní podnikatelé a komunální politici. Pracuje podle vašich představ?
Jsme teprve na začátku. Máme rozpracovanou krizovou strategii, která vychází například i z opatření v oblasti rozpočtu města. Máme přislíbenou pomoc Hospodářské komory, Czech Investu, zástupců kraje. Výstupem by měl být projekt koncepčního řešení s návazností na čerpání dotací.

Nabídne nová pracovní místa také radnice?
Institut veřejně prospěšných prací nic neřeší. Můžeme nabídnout omezený počet pracovních příležitostí. A také to uděláme. Přiznávám, že zájem je.

V souvislosti se sklářskou krizí: setkala jste se už se starosty Poděbrad nebo Nového Boru?
Jednala jsem s oběma. Na každé město dolehla krize jinak. V Poděbradech situaci ovlivňuje blízkost Prahy nebo Kolína, navíc jde o vyhlášené lázně. Situace v Novém Boru se více blíží té naší. Věřím, že se s nimi setkám i osobně. Určitě si budeme mít co říct.

Obrátil se někdo ze zaměstnanců sklárny s žádostí o pomoc přímo na vás? Jako na starostku města?
Přímo ne. Mezi lidmi jsem ale často a vím, že spíše než jednorázovou pomoc upřednostňují pracovní uplatnění. Jde o racionální přístup, který oceňuji.

Autor: Jaromír Kulhánek

24.3.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Na zdraví!

Rebel sváteční speciál je mezi nejlepšími neobvyklými pivy

Fotografie, která se stane symbolem letošních voleb.
DOTYK.CZ
6

Internet se baví: Babiš líbá a Benda je stejnou jistotou jako smrt a daně

Řídila auto pod vlivem drog

Havlíčkův Brod - Pryč jsou ty časy, kdy řidiči usedali za volant omámeni jen alkoholem! Havlíčkobrodští policisté zastavili v pátek 20. října krátce před pátou hodinou odpoledne na ulici Na Výšině v Havlíčkově Brodě osobní automobil Fiat Punto.

Z vozidla zmizely autobaterie

Chotěboř - Krádež autobaterií ze zaparkovaného vozidla prověřují policisté v Chotěboři. K činu došlo v noci z pátku 20. října na sobotu na ulici U Stadionu.

Cizinci byli za vloupání už odsouzeni

Havlíčkův Brod – Pět cizích státních příslušníků se pokusilo v Havlíčkově Brodě začátkem minulého týdne odcizit dvě zaparkovaná osobní vozidla, Škodu Favorit a Škoda Felicia. Všichni již ve čtvrtek stanuli před okresním soudem v Havlíčkově Brodě a za své jednání už byli odsouzeni.

Vyhřívaná podložka usnadní nejmenším start do života

Havlíčkův Brod - Dětské oddělení dostalo při příležitosti Dne otevřených dveří přestavěné a zrekonstruované stanice intermediární péče o novorozence dar od Českých drah.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení