Právě návrh s názvem Bezpečné místo pro volný čas, určené menším dětem a maminkám, vypracovali kantoři v rámci projektu Škola pro udržitelný život pořádaném sdružením Chaloupky.

V dubnu se rozhodne, zda se návrh stane tím vyvoleným a dostane dotaci na realizaci. „Říkali jsme si, co bychom mohli dělat s pozemky kolem školy, které leží ladem. Proto jsme vypracovali projekt, jehož součástí jsou i herní prvky, skluzavky, pískoviště a šplhadla. Děti by se tady mohly i učit ekologii, byla by to taková přírodní učebna,“ vysvětluje plán ředitelka Jana Hartmanová a dodává, že dopoledne by „hřiště“ patřilo dětem ze školy a Zvonečku, odpoledne pak i veřejnosti.

Ze čtrnácti uchazečů se škola stala jedním ze tří, kteří postoupili do užšího výběru. Kdyby uspěla i v dalším kole, mohla by realizace proběhnout během roku 2010, a to s výrazným přispěním sdružení Chaloupky a Nadace Partnerství.

„O projekt má zájem i město a veřejnost, takže doufáme, že se vše podaří a my uspějeme. Chtěli bychom ale areál uvést do provozu, i kdybychom finance nevyhráli,“ říká s přesvědčením Hartmannová.

Naše minulost děti zajímá

Druhou velkou doménou zdejších kantorů jsou projekty týkající se dějin. V dějepisném exkurzu do nedávné historie si žáci připomínají nejen hrůzy války a holocaustu, ale také nadvládu totalitního režimu, tedy situace po roce 1948.

Učitelky Zdeňka Herinková a Lenka Jiráková aplikovaly motto „Škola hrou“ a děti se tak setkávají s pamětníky, jezdí na exkurze a vypracovávají vlastní projekty, které realizují nejen v rámci školy, ale i celé České republiky.

Projekt, který zpracováváme letos je, již třetí v pořadí. Prvním bylo téma holocaustu na Slovensku, u něhož se nám stala podnětem výstava na toto téma zrealizovaná ve vlacích v Jihlavě,“ vysvětluje Herinková.

Totalita očima dětí

„Odezva byla u dětí až neobvykle silná,“ dodává s tím, že v letošním roce byl dalším v pořadí projekt Terezín, kdy se žáci do této pevnosti i podívali.
„Hodně to na ně zapůsobilo. Ozývali se nám dokonce i rodiče a říkali, že jim o tom děti vyprávěly, což se moc často nestává,“ vypráví Jiráková.

„Teď jsme se zapojili do celorepublikového projektu Bojovníci proti totalitě očima dětí, kde se žáci setkávají s pamětníky a mapují osudy českých letců z Havlíčkobrodska sloužících ve Velké Británii,“ říká Herinková s tím, že zájem je mezi dětmi velký, protože o této problematice nevědí téměř nic, přestože nejde o dobu příliš vzdálenou.

„Celý projekt máme rozdělený na dvě části – filmový dokument a tištěný magazín. Až je vypracujeme, poputují do soutěže. Vítěze vyhlásí porota složená z pamětníků a politických vězňů na přelomu května a června,“ dodává Herinková.