Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Nuselská ZŠ: dostane dotace na svůj projekt?

Havlíčkobrodsko - Havlíčkobrodská základní škola Nuselská se pouští do jednoho projektu za druhým. A její záběr je široký. Ať už se týká historie nebo realizace areálu určeného volnočasovým aktivitám.

25.3.2009
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/archiv

Právě návrh s názvem Bezpečné místo pro volný čas, určené menším dětem a maminkám, vypracovali kantoři v rámci projektu Škola pro udržitelný život pořádaném sdružením Chaloupky.

V dubnu se rozhodne, zda se návrh stane tím vyvoleným a dostane dotaci na realizaci. „Říkali jsme si, co bychom mohli dělat s pozemky kolem školy, které leží ladem. Proto jsme vypracovali projekt, jehož součástí jsou i herní prvky, skluzavky, pískoviště a šplhadla. Děti by se tady mohly i učit ekologii, byla by to taková přírodní učebna,“ vysvětluje plán ředitelka Jana Hartmanová a dodává, že dopoledne by „hřiště“ patřilo dětem ze školy a Zvonečku, odpoledne pak i veřejnosti.

Ze čtrnácti uchazečů se škola stala jedním ze tří, kteří postoupili do užšího výběru. Kdyby uspěla i v dalším kole, mohla by realizace proběhnout během roku 2010, a to s výrazným přispěním sdružení Chaloupky a Nadace Partnerství.

„O projekt má zájem i město a veřejnost, takže doufáme, že se vše podaří a my uspějeme. Chtěli bychom ale areál uvést do provozu, i kdybychom finance nevyhráli,“ říká s přesvědčením Hartmannová.

Naše minulost děti zajímá

Druhou velkou doménou zdejších kantorů jsou projekty týkající se dějin. V dějepisném exkurzu do nedávné historie si žáci připomínají nejen hrůzy války a holocaustu, ale také nadvládu totalitního režimu, tedy situace po roce 1948.

Učitelky Zdeňka Herinková a Lenka Jiráková aplikovaly motto „Škola hrou“ a děti se tak setkávají s pamětníky, jezdí na exkurze a vypracovávají vlastní projekty, které realizují nejen v rámci školy, ale i celé České republiky.

Projekt, který zpracováváme letos je, již třetí v pořadí. Prvním bylo téma holocaustu na Slovensku, u něhož se nám stala podnětem výstava na toto téma zrealizovaná ve vlacích v Jihlavě,“ vysvětluje Herinková.

Totalita očima dětí

„Odezva byla u dětí až neobvykle silná,“ dodává s tím, že v letošním roce byl dalším v pořadí projekt Terezín, kdy se žáci do této pevnosti i podívali.
„Hodně to na ně zapůsobilo. Ozývali se nám dokonce i rodiče a říkali, že jim o tom děti vyprávěly, což se moc často nestává,“ vypráví Jiráková.

„Teď jsme se zapojili do celorepublikového projektu Bojovníci proti totalitě očima dětí, kde se žáci setkávají s pamětníky a mapují osudy českých letců z Havlíčkobrodska sloužících ve Velké Británii,“ říká Herinková s tím, že zájem je mezi dětmi velký, protože o této problematice nevědí téměř nic, přestože nejde o dobu příliš vzdálenou.

„Celý projekt máme rozdělený na dvě části – filmový dokument a tištěný magazín. Až je vypracujeme, poputují do soutěže. Vítěze vyhlásí porota složená z pamětníků a politických vězňů na přelomu května a června,“ dodává Herinková.

Autor: Andrea Bartůňková

25.3.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Krajský úřad dohlížel na klidné volby

Volební komise v Přibyslavi.

Přibyslav: Voliči jsou vzorní

Co si zvolíme, to budeme mít, říká nejslavnější český vězeň

Havlíčkův Brod – Pane Kajínku, mohu se s vámi vyfotografovat? Jak se z vězně stane celebrita? V roli spisovatele se představil na 27. Podzimním knižním veletrhu nejslavnější český vězeň Jiří Kajínek.

Monarchista: Velké změny nečekám, volby jsou hra pro lid

Pohleď – „Nevěřím, že volby přinesou výrazné změny,“ konstatoval starosta obce Pohleď na Havlíčkobrodsku, Jindřich Holub. Ten se nijak netají sympatiemi k bývalému Rakousku-Uhersku, je přesvědčeným monarchistou a zastáncem strany Koruna česká, monarchistické strany Čech, Moravy a Slezska.

Za seniory s urnou. Paní Marie nevynechala jediné volby

Havlíčkův Brod – Více než hodinu ukázněně čekali v první den voleb před večeří na příchod volební komise obyvatelé Domova pro seniory Havlíčkův Brod v ulici Husova.

Spisovatelka Petra Braunová: Nevolím, není koho

Havlíčkobrodsko – Volební maraton odstartoval v pátek s úderem druhé hodiny odpoledne. K urnám se vydali optimisté i pesimisté, prvovoliči i senioři. Našli se ale i tací, kteří se rozhodli voleb neúčastnit a dát, dle svých slov, přednost něčemu užitečnějšímu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení