Téměř čtyři miliony korun se postupem času promění na zcela nové fasády východního průčelí a opravy se díky nim dočká i západní vstupní brána.
Zdaleka ale nepůjde jen o peníze samotné společnosti. Pomohou jí nejen její spoluvlastníci, jimiž jsou město Ledeč nad Sázavou a firma Aqucomp Hard, ale také dotace z Ministerstva kultury ČR a kraje Vysočina.

„V této souvislosti mohu potvrdit, že Ledeč postoupila s výše uvedeným záměrem do užšího výběru třiceti soutěžících letošního ročníku Zlaté Jeřabiny. Občané kraje z nich svými hlasy vyberou vítěze, který obdrží diplom a také příslušnou peněžitou odměnu,“ uvedla Markéta Zvoníková, pracovnice odboru kultury kraje Vysočina.

Statisíce přijdou z ministerstva i kraje

Ministerstvo kultury uvolní ze svého rozpočtu pro potřeby Ledče osm set tisíc korun, kraj Vysočina přidá dalších šest set tisíc.
Chystané práce, které provede dodavatelská firma z Českého Krumlova, navazují na dřívější stavební úpravy, které se zabývaly především kompletní opravou střech hradu a zajišťování hradních zdí.

Kastelánka Marie Znojemská investice do ledečského hradu vítá. „Kromě uvedených prací dojde navíc ještě k úpravě parkánů ve spodním nádvoří hradu,“ dodala Znojemská.

Po opravě volá také hradní most

Současně avizovala další nezbytné stavební úpravy, které hrad v Ledči nad Sázavou v budoucnosti čekají. „Zcela určitě bude například nutná rozsáhlá rekonstrukce vstupního mostu do hradu,“ vysvětlila Marie Znojemská a poznamenala, že také na této části památky se zub času už výrazným způsobem podepsal.

Jaromír Kulhánek, Štěpánka Saadouni